Wycieczka rowerowa – jak się przygotować?

  • W drogę!

Szansa na zobaczenie nowych stron, poprawa kondycji oraz relaks to tylko niektóre zalety jakie wiążą się z jazdą na rowerze. Żeby móc w pełni z nich korzystać, warto wybrać się na całodniową wycieczkę rowerową. Podpowiadamy jak się do niej przygotować.  

Zacznij od siebie

Zanim wyruszysz na rowerowy szlak, zadbaj o swoją formę. Wbrew pozorom nie tak trudno nabawić się kontuzji nawet jeśli trasa nie jest zbytnio wymagająca, dlatego postaraj się regularnie jeździć na rowerze (np. do pracy albo po zakupy), żeby przygotować się do większego wysiłku. Zaopatrz się w licznik kilometrów – dzięki niemu zobaczysz, ile jesteś w stanie przejechać bez zmęczenia, co pomoże Ci w późniejszym ustalaniu trasy wycieczki. Niedrogie, a jednocześnie wydajne liczniki ma w swojej sprzedaży GO Sport. Rowery które można kupić w tym sklepie, będą z nimi doskonale współgrały. Warto co jakiś czas sprawdzać, kiedy te modele będą w promocji. Poza jazdą, przydatne okaże się też rozciąganie mięśni. Dobre rezultaty da bieganie, najlepiej 3 razy w tygodniu. Dzięki temu Twoja kondycja będzie o wiele lepsza, a na dodatek poprawi się wydolność aerobowa.

Stan techniczny roweru

Wycieczka może być udana tylko wtedy, gdy sprzęt działa bez zarzutu. To powód, dla którego warto wybrać się na przegląd techniczny i sprawdzić – a także wymienić lub naprawić – wszystkie części jednośladu. Zepsute hamulce albo luzy w sterach trzeba jak najszybciej zreperować, ewentualnie kupić elementy zamienne w ramach zniżki, np. na Allegro. Rowery będą dzięki temu gotowe do drogi. Pamiętaj tylko, by przed wyjazdem na dłuższą trasę przetestować nowe elementy. Jeżeli okaże się, że coś nie działa tak jak powinno, lepiej żebyś się o tym dowiedział wtedy kiedy jeszcze znajdujesz się w okolicy domu i punktu naprawy.

Bagaż

Im więcej zapakujesz, tym cięższy będziesz miał bagaż, co przełoży się na komfort jazdy i spowolni Twoje ruchy. Z tej przyczyny należy dokładnie rozważyć, co może okazać się potrzebne. Jeśli nie chcesz niepotrzebnie obciążać pleców, zrezygnuj z plecaka i spróbuj umieścić rzeczy na bagażniku. Funkcjonalnym rozwiązaniem będzie w tym przypadku torba na rower, ewentualnie gumki, które zadbają o to, by nic z pojazdu nie spadło. Tego typu wyposażenie znajdziesz, np. w Tesco − rowery mogą okazać bardzo pakowne, jeśli zadbasz o odpowiednie akcesoria.

Co spakować?

Pozostaje jeszcze kwestia tego, co ze sobą zabrać. Bez wody ani rusz, dlatego bidon obowiązkowo musi się znaleźć w bagażu. Poręczne i pojemne modele są w sprzedaży w sklepie Decathlon, więc jeśli masz kody rabatowe do wykorzystania, opłaca się sprawdzić dostępną tam ofertę. Poza wodą, przyda Ci się też trochę jedzenia pełnego węglowodanów, takiego jak, np. batoniki. Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego nie można zapomnieć też o kurtce wiatrowej i przeciwdeszczowej ani o kasku − modele w różnych rozmiarach znajdziesz w Media Expert. Rowery wymagają dbania o różne środki bezpieczeństwa, dlatego nie warto pomijać kasków przy przygotowywaniach.

Dostosowanie trasy

Oczywiście zanim gdziekolwiek pojedziesz, musisz wiedzieć jak zamierzasz się tam dostać. Weź pod uwagę, że czasem dłuższe trasy mogą być łatwiejsze do przebycia, dlatego zawsze warto sprawdzić wszystkie możliwości. Upewnij się też, że wybrana droga będzie dobra na rowery. Allegro ma w swojej ofercie mapy rowerowe różnych regionów – wybierz egzemplarz swoich okolic i z jego pomocą opracuj trasę. Dostosuj drogę do swoich możliwości i stanu zdrowia – pamiętaj, że nawet jazda na rowerze w ciąży może być dobrym pomysłem, o ile lekarz nie ma przeciwwskazań, dlatego warto uprawiać ten sport i poznawać Polskę na jednośladzie. Jeśli tylko odpowiednio opracujesz trasę wycieczki, będzie ona dla Ciebie prawdziwą przyjemnością!

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj