Jakie rozmiary walizek do samolotu?

  • Jakie rozmiary walizek do samolotu?

Podróżowanie samolotem to nie tylko przyjemność związana z odkrywaniem nowych miejsc, ale także konieczność przestrzegania pewnych zasad i regulacji, w tym tych dotyczących rozmiarów bagażu. Wiedza na ten temat jest kluczowa, aby uniknąć stresu i dodatkowych opłat na lotnisku. Przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć, jakie rozmiary walizek są akceptowalne w samolocie.

Bagaż podręczny

Bagaż podręczny to taki, który możemy zabrać ze sobą bezpośrednio do kabiny pasażerskiej samolotu. Większość linii lotniczych pozwala na przewożenie jednego elementu bagażu podręcznego bez dodatkowych opłat. Wymogi dotyczące rozmiarów bagażu podręcznego mogą się różnić w zależności od linii lotniczej, ale standardowo wynoszą około 55 cm x 40 cm x 20 cm.

Ponadto, niektóre linie lotnicze pozwalają na przewożenie dodatkowej małej torby, takiej jak torebka, plecak lub torba na laptopa. Warto sprawdzić konkretną politykę linii lotniczej przed podróżą. A jeśli szukasz idealnego bagażu podręcznego koniecznie zajrzyj na stronę moja walizka

Bagaż rejestrowany

Bagaż rejestrowany, inaczej zwany bagażem głównym, to taki, który jest oddawany na czas lotu i przechowywany w luku bagażowym samolotu. Wymogi dotyczące rozmiarów bagażu rejestrowanego są zazwyczaj mniej restrykcyjne niż w przypadku bagażu podręcznego, jednak nadal muszą być przestrzegane.

Zazwyczaj linie lotnicze określają limit wagowy dla bagażu rejestrowanego (np. 20 kg), ale nie zawsze podają dokładne wymiary. Często mówi się, że suma trzech wymiarów (wysokość + szerokość + głębokość) nie powinna przekraczać 158 cm. Ponownie, zalecamy sprawdzenie specyficznych wymogów danej linii lotniczej. Idealne walizki znajdziesz w sklepie Wittchen. Poznaj nasze interesujące rabaty.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Pamiętaj, że niektóre przedmioty, takie jak płyny, muszą spełniać dodatkowe wymogi, aby mogły być przewożone w bagażu podręcznym. Płyny muszą być zapakowane w pojemnikach o pojemności nie większej niż 100 ml i umieszczone w przezroczystym, zamykanym na suwak, plastikowym worku o pojemności nie większej niż 1 litr.

Dodatkowo, przedmioty ostre, niebezpieczne lub potencjalnie niebezpieczne dla bezpieczeństwa lotów (np. noże, ostre narzędzia, duże pojemniki z płynami) są zazwyczaj zabronione w bagażu podręcznym i muszą być przewożone w bagażu rejestrowanym. W przypadku niektórych przedmiotów, takich jak baterie litowe czy niektóre leki, mogą obowiązywać specjalne zasady, dlatego zawsze warto zasięgnąć informacji na stronie linii lotniczej lub skontaktować się z nią bezpośrednio.

Różnice między liniami lotniczymi

Zawsze warto pamiętać, że różne linie lotnicze mogą mieć różne polityki dotyczące bagażu. Na przykład, tanie linie lotnicze, takie jak Ryanair czy Wizz Air, mogą mieć bardziej restrykcyjne wymogi dotyczące rozmiarów bagażu podręcznego i często wymagają dodatkowej opłaty za bagaż rejestrowany. Z drugiej strony, tradycyjne linie lotnicze, takie jak LOT czy Lufthansa, zazwyczaj oferują więcej elastyczności i często wliczają bagaż rejestrowany w cenę biletu.

Podsumowanie

Zrozumienie wymagań dotyczących rozmiarów bagażu to klucz do bezproblemowego podróżowania samolotem. Zawsze warto zwrócić uwagę na politykę bagażu wybranej linii lotniczej i upewnić się, że nasza walizka spełnia wszystkie wymagania. Pamiętaj, że przekroczenie limitów może skutkować dodatkowymi opłatami, a w niektórych przypadkach może nawet uniemożliwić przewiezienie bagażu. Bezpieczna i przyjemna podróż zaczyna się od dobrze zapakowanej walizki!

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj