Wózek dla dziecka – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

  • Wózek dla dziecka

Świeżo upieczeni rodzice mają przed sobą niejedną ważną decyzję do podjęcia. Jak urządzić pokój niemowlęcia, jakie ubranka przydadzą się na początku oraz jaki wózek dla dziecka będzie odpowiedni. Wybór tego ostatniego jest szczególnie ważny – dobrze dobrany posłuży maluchowi nawet przez kilka lat. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed jego zakupem.

Wózek dla dziecka – uniwersalny czy specjalistyczny?

Rodzice najczęściej decydują się na zakup wielofunkcyjnego wózka dla pociechy. Dzięki temu otrzymują dwie wersje − głęboką i spacerową − w niższej cenie, niż w przypadku zakupu dwóch osobnych modeli. Jeśli wózek będzie dobrze dobrany, zdecydowanie jest to korzystna opcja. Gondola, a więc głęboka część wózka, posłuży niemowlęciu do około 6. miesiąca życia. Po tym czasie wykorzystaj drugą funkcję wózka – spacerówkę, w której dziecko może powoli siadać. Taki maluch jest coraz bardziej ciekawy świata, a siedząc może go obserwować lepiej niż w pozycji leżącej. Modele wielofunkcyjne mają jedną wadę – przez pierwsze miesiące życia dziecka musisz wygospodarować miejsce w domu na przechowanie części spacerowej, której nie będziesz w tym czasie używać.

Na początek głęboki wózek

Jeśli wybierzesz tradycyjny, głęboki wózek dla dziecka, prawdopodobnie będziesz używać go przez 6-8 miesięcy. Zwróć uwagę na to, by nie był on zbyt mały – jesienią i zimą będziesz ubierać maluszka w kurtkę, czy przykrywać kocem. Takie elementy muszą zmieścić się w gondoli i nie przeszkadzać dziecku. Niektóre modele posiadają regulowane dno, przez co można przedłużyć żywot wózka i gdy maluch zacznie już siadać, układać go w pozycji półleżącej lub siedzącej. Jeśli twoja pociecha urodziła się stosunkowo duża, wybierz wózek o długości minimum 75cm, tak by niemowlak nie wyrósł z niej zbyt szybko. Jeśli dziecko lubi być bujane, możesz zainwestować w gondolę z funkcją kołyski.

Wózek spacerowy dla starszego dziecka

Samodzielnie siedzące niemowlę powinno być wożone w wózku spacerowym. Przy jego zakupie należy kierować się wagą (im lżejszy, tym lepiej) oraz elementami związanymi z bezpieczeństwem dziecka. Zwróć uwagę, czy w pobliżu rączek malucha nie znajduje się mechanizm składający, ani detale, które mogłyby go zranić. Poza tym idealna spacerówka powinna posiadać solidne pasy bezpieczeństwa oraz pałąk, który uniemożliwi bobasowi wychylenie się z wózka. Ta część powinna mieć możliwość zdemontowania – zostanie usunięta, kiedy dziecko podrośnie. Takie modele znajdziesz w profesjonalnych sklepach z akcesoriami dla dzieci, jak Nodik czy 5.10.15. Koniecznie wykorzystaj dostępne zniżki i kody rabatowe, by zakup wyprawki był mniej kosztowny.

Wybór wózka – na jakie detale zwrócić uwagę?

Nie tylko wybór rodzaju wózka jest istotny. Ważne są też detale, które istotnie wpływają na komfort użytkowania produktu. Warto kierować się zasadą „im lżejszy wózek, tym lepiej”. Szczególnie, jeśli będzie on często transportowany. Może się okazać, że wniesienie wózka z dzieckiem po schodach jest ciężkim zadaniem, szczególnie dla jednego rodzica. Ten problem rozwiązuje wyjmowana gondola – stelaż wózka można wtedy zostawić np. w samochodzie, a jego „wnętrze” zabrać ze sobą.

Kolejnym elementem są koła wózka. Producenci oferują je w formie pompowanej i piankowej. Wybierz te pierwsze jeśli lubisz spacery po podmiejskich terenach – takie koła świetnie amortyzują wstrząsy i wpływają na płynność jazdy. Mają też jednak wady – są dosyć ciężkie, a ponadto może się zdarzyć złapanie gumy. Wówczas należy wymienić koło. Z kolei koła piankowe są zdecydowanie lżejsze oraz są wypełnione w środku, dlatego nie da się ich przebić. W ich przypadku minusem jest brak amortyzacji.

Dobrze, jeśli wózek dla dziecka posiada w zestawie fotelik samochodowy. Dzięki temu, jeśli maluch zaśnie w aucie, nie musisz go budzić i przenosić, a jedynie wpiąć fotelik w stelaż wózka. Przydatne będą też inne dodatki. Na dłuższe spacery niezbędna będzie solidna torba, do której zapakujesz m.in. pieluchy, przekąski dla malucha czy akcesoria kosmetyczne. Koniecznie zwróć też uwagę na ochronę przeciwdeszczową w wózku – musi być wykonana z tworzywa przepuszczającego powietrze, ale też dobrze chroniącego przed opadami. Ciekawe dodatki oferuje Smyk.com – zwróć uwagę na rabaty udzielane na zakupy.

To, jaki wózek dla dziecka wybierzesz, zależy od wielu czynników. Ważne jest to, po jakich terenach lubisz spacerować, czy mieszkasz na parterze, czy na piętrze oraz jaki masz budżet. Dobierz więc idealny model dla siebie i swojej pociechy z rozwagą – w końcu będzie Wam towarzyszył przez długi czas!

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj