Workowe czy bezworkowe – jaki odkurzacz wybrać?

  • Workowe czy bezworkowe – jaki odkurzacz wybrać?

Wybór dobrego sprzętu nierzadko sprowadza się nie tyko do wyboru danej marki, ale również do samych jego cech. Tak jest w przypadku odkurzacza – klienci mogą wybierać między rozwiązaniem bezworkowym lub tradycyjnym, na worki. Podpowiadamy jaka jest między nimi różnica i co wybrać pod swoje potrzeby.

Odkurzacze workowe

To rozwiązanie zna każdy z nas, bowiem tego typu modele dostępne są od lat. Oczywiście na przestrzeni dekad technologia mocno poszła do przodu. Niegdyś jeden worek przysługiwał na jeden sprzęt i po jego opróżnieniu konieczne było mocne czyszczenie i trzepanie. Na szczęście obecnie wymiana worków jest o wiele łatwiejsza – wystarczy wyjąć zużytą sztukę i włożyć nową.

Konieczność wymiany worków jest jedną z większych wad, jakie są wymieniane w kontekście tradycyjnych odkurzaczy. Oczywiście niskie ceny worków nie obciążą domowego budżetu, jednak bez wątpienia jest to dodatkowy koszt, który należy doliczyć do ceny eksploatacji sprzętu, o czym wielu klientów zapomina.

Kolejną wadą jest fakt, iż o wymianie worka należy pamiętać, bowiem od jego zapełnienia zależy w wielu sprzętach moc ssania – im bardziej zapchany worek, tym mniejsza efektywność samego odkurzacza.

Jednak ten rodzaj odkurzacza jest często wymieniany jako polecany alergikom. Przede wszystkim wymiana worka jest dość bezinwazyjna – nie ma aż tak dużego kontaktu z brudem i kurzem, jaki ma miejsce w przypadku wielu odkurzaczy bezworkowych. Ponadto wiele worków sama w sobie ma filtr, który oczyszcza wypuszczane powietrze, co dla osób uczulonych ma duże znaczenie.

Odkurzacze bezworkowe

W takich sklepach jak Vobis czy Media Markt od jakiegoś czasu dostępne są odkurzacze, które stanowią przeciwieństwo rozwiązań workowych. Ich największą zaletą jest fakt, iż nie ma konieczności wymiany worka, a jedynie co jakiś czas wysypanie i ewentualne wyczyszczenie pojemnika na brudy, w zależności od wybranego modelu.

Niestety jakość wypuszczanego powietrza w takich odkurzaczach nie jest najlepszej jakości. Ponadto nie sprawdzą się one w domach, gdzie liczy się cisza, ponieważ głośno pracują.

Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązania są często związane z dodatkowym filtrem wodnym. Dzięki niemo możliwe jest odkurzanie zarówno na sucho, jak i mokro, podłóg oraz dywanów. Przed wyborem takich modelów warto jednak pamiętać, że takie modele są o wiele droższe od tradycyjnych odkurzaczy.

Odkurzaczami bezworkowymi są również inteligentne sprzęty, które samodzielnie czyszczą powierzchnię domową. Najnowsze modele są zaprojektowane w taki sposób, iż możliwe jest zdalne nimi sterowanie, jak i wskazywanie gdzie powinny dokonać ponownego odkurzania. Zeskanowanie wszystkich pomieszczeń zapobiega pozostawianiu nieodkurzonych miejsc, jak i minimalizuje ewentualne stuknięcia.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego odkurzacza nie jest łatwy. Te z workami mają nieco lepsze powietrze, jednak konieczna jest wymiana worków co jakiś czas. Z kolei dobrej jakości odkurzacze bezworkowe również mają wysokiej jakości filtry, jednak są droższe. Wybór należy do Ciebie.

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj