Oświetlenie sufitowe – plafon czy żyrandol?

  • Oświetlenie sufitowe – plafon czy żyrandol?

Plafony sufitowe sprawdzają się w raczej niewysokich pomieszczeniach. Tego typu oświetlenie nie zajmuje bowiem zbyt wiele miejsca, gdyż montowane jest do ściany bądź sufitu. Żyrandole natomiast dają więcej światła. W zależności od wybranego modelu i materiału klosza światło bywa skierowane punktowo w dół lub rozproszone. Warto więc zastanowić się, co w danym przypadku ma większe znaczenie. Na tej podstawie można dokonać wyboru między plafonem a klasycznym żyrandolem.

Lampy wiszące i ich zalety

Nowoczesne żyrandole przede wszystkim dają równomierne światło i nie oślepiają. Montuje się je pod sufitem, a więc nie zajmują zbyt wiele cennego miejsca. Światło, które z nich pada jest bardzo wyraźne. Doskonale sprawdzają się więc jako główne źródło oświetlenia w danym pomieszczeniu.

Podczas zakupu lampy wiszącej, warto zwrócić szczególną uwagę na oprawę, a więc klosz. To w dużej mierze od tego elementu zależy to, ile światła żyrandol będzie emitować. Gdy klosz jest od dołu zamknięty, a otwarty na górze, lampa oświetla przede wszystkim sufit, nieco mniej ściany. W przypadku klosza zamkniętego od góry i nieprzezroczystego, oświetlenie wnętrza jest punktowe, skierowane pionowo w dół. Tego typu lampy równomiernie rozpraszają światło równomiernie we wszystkie strony. Znika więc problem tworzenia się odblasków. Ciekawym rozwiązaniem są efektowne żyrandole wykonane z materiałów ażurowych np. plecionki mosiężnej czy wikliny. Rzucają one bowiem na ściany i sufit światłocienie. Sprawiają, że dane wnętrze od razu prezentuje się bardziej przytulnie.

Podczas zakupu lampy warto na starcie zastanowić się, na jakiej wysokości ma docelowo znaleźć się oprawa. Im wyżej, tym większą powierzchnię będzie musiała oświetlać, ale jednocześnie mniej intensywnym światłem. Lampa wisząca nad stołem czy blatem w kuchni nie powinna przeszkadzać w pracy. Dobrym rozwiązaniem jest więc zakup modelu o regulowanej długości sznura. Zarówno lampy wiszące, jak i klasyczne plafony znaleźć można obecnie w ofercie wielu sklepów m.in. Black Red White czy  Lampy.pl.

A może plafon sufitowy?

Plafony sufitowe to lampy, które sprawdzają się przede wszystkim we wnętrzach niższych. W tego typu pomieszczeniach żyrandole mogłyby po prostu przeszkadzać użytkownikom w poruszaniu się. Plafony nie zajmują zbyt wiele miejsca. Często stosowane są m.in. w wąskich przedpokojach, gdyż za ich sprawą można zaoszczędzić sporo miejsca. Plafony wykorzystywane są coraz chętniej także w pokojach dziecięcych. Dzieci w czasie zabawy takiej lampy nie mają szansy uszkodzić. W przypadku żyrandolu tak bezpiecznie już nie jest. Obecnie na rynku spotkać zresztą można naprawdę efektowne wizualnie nowoczesne plafony sufitowe, które sprawdzą się nawet zamontowane w salonie.

Tego typu oświetlenie montowane jest do sufitu bądź ściany. Daje światło łagodne, które nie oślepia i nie razi w oczy. Plafony pasują np. do sypialni i innych pomieszczeń, w których mocne światło konieczne nie jest.

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj