Modowe trendy – patchwork

  • Modowe trendy – patchwork

Modowe trendy – patchwork

Patchwork jest techniką krawiecką, która polega na zszywaniu ze sobą różnego rodzaju skrawków i kawałków tkanin. Przed laty wykorzystywana była do tworzenia kołder, narzut i poszewek na poduszki. Obecnie jest bardzo modnym elementem mody ulicznej. Jak wygląda nowoczesna wersja patchworku? Na co warto w tym sezonie postawić, aby być w trendach?

Kilka słów o patchworku

Patchwork to pojęcie dobrze znane sprzed lat. Był to w końcu jeden z najważniejszych trendów stylu boho i hippie. Klasyczny patchwork jest deseniem, który składa się z wielu rodzajów tkanin w różnorodnych kolorach i wzorach. W tym przypadku nie ma w zasadzie żadnych reguł. Połączyć bowiem ze sobą można zarówno takie same kawałki tego samego materiału, jak i różnorodne tkaniny utrzymane w różnych kolorach. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Urok patchworku w dużej mierze tkwi w nonszalanckim niedbalstwie.

Kiedy postawić na patchworkowe ubrania?

Ubrania patchworkowe najlepiej sprawdzają się jako element stylizacji inspirowanych latami 60. i 70. ubiegłego wieku. Pasują do spodni dzwonów, spódnic maxi i długich włosów. Miłośnicy stylu boho i hippie na ogół chętnie sięgają po patchworkowe rozwiązania. Co więcej, wcale nie muszą wydawać na nie majątku. Wystarczy śledzić promocje m.in. w takich sklepach jak Domodi.pl.

Jeszcze kilka lat temu patchwork polegał na żmudnym zszywaniu ze sobą kawałków materiału lub naszywaniu na ubrania kolorowych łat. Oczywiście dzisiaj ta technika również jest znana, ale coraz częściej cały proces odbywa się dzięki wykorzystaniu komputerowych printów. Takie ubrania prezentują się bardzo efektownie.

Jeansowy miszmasz

Obecnie modny jest nie tylko patchwork składający się z wielu kolorowych wzorów, ale i ten łączący ze sobą wiele rodzajów jeansu. Na spodniach można więc zestawić klasyczny granatowy jeans z tym w odcieniu niebieskiego i bardzo spranym. Modne są też ręcznie doszywane łaty o zróżnicowanej wielkości i różnorodnej kolorystyce. Własnoręcznie można nadać więc drugie życie ulubionym jeansom. Wystarczy mieć pod ręką kilka skrawków materiał, nożyczki oraz dobre chęci.

Patchwork – jak zrobić to w domu?

Okazuje się, że aby dokonać takich samodzielnych przeróbek krawieckich, wcale nie trzeba mieć dużego talentu. Nie trzeba mieć również na wyposażeniu maszyny do szycia. W praktyce stare jeansy można szybko ozdobić tweedowymi łatami, które w tym sezonie są bardzo modne. Jak więc należy się za to zabrać?

Kluczem do sukcesu jest przygotowanie wykroju łaty. Do tego celu wykorzystać można kartki papieru, na których należy narysować owal o danej wielkości. To na tej podstawie wycina się potem z przygotowanego materiału odpowiednie łaty. Oczywiście ich brzegi trzeba następnie obszyć, aby z czasem się nie strzępiły. Później wystarczy je jedynie doszyć do jeansów na wysokości kolan. Można wykorzystać w tym przypadku zwykłą igłę z nitką. Nitka może mieć kolor taki sam jak materiał na łacie lub całkiem inny. Wówczas ładnie kontrastuje ze spodniami, co prezentuje się bardzo efektownie.

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj