Utrzymanie czystości w domu

  • Utrzymanie czystości w domu

Jak utrzymać czystość w domu?

Utrzymanie porządku w domu jest dla większości z nas trudne, ponieważ efekty nawet największych starań po niedługim czasie nie są widoczne. W poniższym wpisie znajdziesz sprawdzone sposoby, na szybkie i przede wszystkim efektywne sprzątanie.

Ustal zasady

Sprzątanie wydaje się być czynnością nieskomplikowaną. Wystarczy kupić odpowiednie środki czystości np. w sklepie Rossmann i przetrzeć zabrudzone powierzchnie. W rzeczywistości jednak nieporządek wynika z braku zorganizowania pewnych spraw.

Najważniejszą zasadą jest określenie na każdy przedmiot miejsca, do którego jest dedykowany. Nawet jeśli jest to niewielkich rozmiarów rzecz, której używasz każdego dnia (a w szczególności taki rodzaj wyposażenia), musi być przydzielony. Jeśli nie masz pomysłu na to, jak zorganizować przestrzeń dla niektórych przedmiotów, posiłkuj się zakupionymi w niskiej cenie organizerami, ze sklepu Domoli.pl. Te z pozoru nieistotne zmiany, od razu będą widoczne, poprzez wygląd Twojego domu.

Drugą istotną zasadą jest określenie harmonogramu sprzątania. Większość ludzi uważa, że najlepszą metodą jest sprzątanie wyłącznie wtedy, kiedy wyraźnie zachodzi taka potrzeba. To błąd – regularne sprzątanie paradoksalnie sprawia, że mniej jest do posprzątania. Ustal zatem, by jeden dzień w tygodniu był przeznaczony na tę czynność. Nie musi to być sobota – po prostu dzień, kiedy będziesz mieć czas i możliwości.

Ważne jest również ustalenie co i jak sprzątasz. Najlepszą metodą jest czyszczenie powierzchni od góry, czyli np. najpierw żyrandole, górne szafki, blaty, a na końcu podłoga. Dzięki temu ewentualny brud będzie spadać na sam dół, a Ty zaoszczędzisz sobie dużo czasu.

Wystarczy 15 minut dziennie!

Do czynności jaką jest sprzątanie mamy nierzadko podchodzimy niechętnie, ponieważ zajmuje nasz cenny czas. Jeśli zatem nie chcesz podchodzić do tematu tak, jakby była to kara, sprzątaj rządniej, ale codziennie. Coraz częściej mówi się o zasadzie 15 minut dziennie. To relatywnie niewiele w skali całego dnia. A właśnie tyle czasu wystarczy, by cieszyć się zorganizowaną przestrzenią.

Nie zbieraj rzeczy

Zachowanie czystości w przestrzeni, która jest zagracona jest po prostu niemożliwe. Dlatego co jakiś czas zastanów się czy rzeczy, które posiadasz, rzeczywiście są Ci potrzebne. Mowa tu zarówno o przedmiotach codziennego użytku, jak i o ubraniach czy nawet kosmetykach. Nierzadko nie dokonujemy analizy tego co posiadamy, a gromadzenie coraz to większej ilości, to droga do zagracenia przestrzeni życiowej.

Dlatego raz na pół roku dokonuj głębokiej analizy posiadanych przedmiotów. Jeśli nie używałeś czegoś przez ostatnie pół roku, bardzo prawdopodobne jest, że dana rzecz nie jest Ci po prostu potrzebna. Pozbądź się jej bez żalu.

Im mniej, tym lepiej

Za każdym razem, kiedy kupujesz dany przedmiot, zastanów się, gdzie będziesz go przechowywać i jak często będziesz go używać. Może się okazać, że albo nie masz na niego miejsca, albo go nie potrzebujesz. Oszczędzisz tym samym nie tylko pieniądze, ale i czas na sprzątanie. W konsekwencji będzie ono szybkie i nieskomplikowane.

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj