Jaką kuchenkę wybrać?

  • Jaką kuchenkę wybrać?

Gazowa czy elektryczna – jaką kuchenkę wybrać?

Do niedawna ludzie najczęściej decydowali się na zakup kuchenek gazowych. Dzisiaj coraz większą popularność zyskują kuchenki działające dzięki elektryczności. Oba rozwiązania posiadają swoje wady i zalety, a wybór powinien być uzależniony od własnych potrzeb i możliwości.

Podstawowym czynnikiem, jakim należy się kierować przy wyborze kuchenki jest dostępność paliwa. Zwykle sprzęt elektryczny jest wybierany przez ludzi, którzy nie mają dostępu do sieci gazowych. Tam, gdzie takie sieci są dostępne, użytkownicy wybierają kuchenki gazowe. Kuchenka gazowa jest również wybierana przez osoby korzystające z systemu grzewczego domu, który jest zasilany płynnym paliwem – może ono posłużyć również do zasilania kuchenki. Sprzęt gazowy jest stosowany również przez osoby mieszkające w miejscach, w których sieć energetyczna nie jest odpowiednio rozbudowana i zapewnia niewielki przydział mocy.

Cechy kuchenek gazowych

Sprzęt działający na gaz cieszy się bardzo dużą popularnością i można go kupić w promocyjnych cenach w wielu stacjonarnych oraz internetowych sklepach, takich jak na przykład NEO24. Należy jednak pamiętać, że kuchenki gazowe mają pewne istotne wymagania:

Sprzętu nie wolno instalować w pobliżu okna (minimalny odstęp to pół metra), ponieważ przeciąg może zdmuchnąć płomień – gaz będzie wypływać w sposób niekontrolowany, a to z kolei jest groźne dla zdrowia ludzi i może nawet spowodować wybuch.

W pomieszczeniu, w którym montowana jest kuchenka gazowa, konieczne jest zadbanie o wentylację grawitacyjną.

Dodatkowy kanał wentylacji grawitacyjnej jest potrzebny w przypadku chęci zainstalowania okapu. Nie można instalować okapów o wydajności przekraczającej 12 wymian na godzinę, ponieważ taki sprzęt pogarsza warunki spalania gazu.
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to kuchenki gazowe nie odbiegają standardami od sprzętu elektrycznego i posiadają specjalne zabezpieczenia przed niekontrolowanym wyciekiem gazu. Producenci instalują również zabezpieczenia chroniące osoby dorosłe i dzieci przed poparzeniem.

Kuchenki elektryczne

Na rynku dostępnych jest również bardzo wiele typów kuchenek elektrycznych. Są one sprzedawane przez wiele sklepów, takich jak na przykład Media Expert. Sprzęt ten również charakteryzuje się wysokimi standardami bezpieczeństwa i nie trzeba martwić się ustawieniem zbyt blisko okna czy też posiadaniem zbyt mocnego okapu. Wyposażenie takie działa dzięki wykorzystaniu prądu elektrycznego.

Która wersja jest tańsza?

Jeśli chodzi o ceny zakupu to oba rodzaje kuchenek wiążą się z koniecznością wydania podobnych kwot. Pod względem kosztów paliwa, kuchenki gazowe wydają się być najtańszą opcją. Z drugiej strony kuchenki elektryczne umożliwiają o wiele lepsze wykorzystywanie dostarczanej energii ze względu na duże możliwości regulacyjne. Warto też zainwestować w specjalne garnki przeznaczone do kuchenek elektrycznych. Ich powierzchnia idealnie przylega do powierzchni grzejnej, więc zużycie prądu będzie niższe i zakup taki szybko się zwróci.

Oczywiście ostateczny wybór zależy od własnych preferencji i możliwości instalacyjnych. Warto dobrze je przeanalizować przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnej kuchenki.

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj