Kwiaty domowe – jakie gatunki urozmaicą Twoje wnętrze?

  • Kwiaty doniczkowe

Kwiaty domowe to wyjątkowa ozdoba, która rozświetli i ożywi każde wnętrze. Jakie gatunki warto mieć w domu i jak o nie dbać?

Kwiaty domowe kwitnące

Niezwykle piękne są kwitnące kwiaty doniczkowe, jednak ich uprawa wymaga dużej wprawy i zaangażowania. Warto wybrać te, które kwitną w różnych porach roku – nie tylko ozdobią dom, ale też stworzą przytulną atmosferę. Dodatkowo rośliny mają dobroczynny wpływ na człowieka. Prezentujemy dwa kwitnące kwiaty domowe, które warto mieć.

Fiołek alpejski to naszym zdaniem jedna z najpiękniejszych roślin doniczkowych. Kwitnie od października do kwietnia – rozświetli każdy dom podczas szarej jesienno-zimowej aury. Kwiaty mogą mieć barwę białą, jasnoróżową, fioletową, a nawet ciemnoczerwoną i szkarłatną. Fiolek preferuje chłodne miejsca i lubi wilgoć.

Do roślin kwitnących przez cały rok można zaliczyć skrzydłokwiat. Jego niewątpliwe zalety to produkcja tlenu i oczyszczanie powietrza z pochodnych formaldehydu i benzenu. Ma piękne białe kwiatostany o kształcie kielicha oraz długie lancetowate liście. Latem warto zapewnić mu przyciemnione miejsce, a zimą jak najwięcej słońca.

Wszystkie wymienione rośliny można zakupić w popularnym markecie ogrodniczym OBI. Warto zdobyć kody rabatowe i przy okazji dobrać kolorowe oraz pasujące do wnętrza doniczki.

Kwiaty domowe dla zapracowanych

Nie każdy decyduje się na rośliny pokojowe w obawie, że nie będzie miał czasu ich pielęgnować. Jednak są takie kwiaty domowe, które świetnie nadają się dla zapracowanych osób. Przedstawiamy dwa z nich.

Piękna roślina, która jest jednocześnie wyjątkowo łatwa w uprawie to sansewieria – sukulent nazywany kwiatem ze stali. Ma długie sztywne liście często pokryte delikatnymi wzorami oraz wielobarwne. Preferuje susze i może wytrzymać kilka miesięcy bez wody. Temperatura musi wynosić jednak powyżej 10 stopni. Dorosłe rośliny mogą zakwitnąć – kwiaty sansewierii przypominają lilie.

Niezwykle wytrzymałą rośliną jest spotykany w wielu biurach zamiokulkas. Sprawdzi się w pomieszczeniach z małą ilością słońca, nie wymaga też częstego podlewania. Zdarza się, że zakwita warunkach domowych — jest to jednak bardzo rzadko spotykane. Choć przypomina sagowca i często jest mylony z zamią, to należy do zupełnie innej rodziny roślin – dokładnie obrazkowatych.

Dorodne sansewierie oraz zamikolkasy można zamówić na Allegro. Warto sprawdzić aktualne promocje i skorzystać ze zniżki.

Duże kwiaty domowe

Kwiaty domowe o dużych rozmiarach doskonale wypełnią każde wnętrze — są też przepiękną dekoracją domu. Wśród okazałych gatunków warto wyróżnić figowiec benjamina oraz monsterę dziurawą. Gatunki te rosną zdumiewająco szybko i nie są trudne w uprawie.

Fikus benjamina to atrakcyjna roślina, która swym wyglądem przypomina drzewo – gatunek drobnolistny może osiągnąć nawet 5 metrów wysokości. Jest bardzo popularna i chętnie uprawiana w warunkach domowych. Wymaga dobrego naświetlnia i nie lubi przeciągów.

Kolejnym kwiatem o niebotycznych rozmiarach jest monstera dziurawa. Ma duże sercowate liście z głębokimi wcięciami, które dorastają do 60 cm średnicy. Owoce tej rośliny są jadalne, jednak mogą spowodować podrażnienia błony śluzowej. Warto odsunąć kwiat od okna – słońce i przeciągi sprawiają, że roślina nie chce rosnąć. Monstera lubi natomiast wilgotność powietrza i wymaga regularnego zraszania liści.

Decydując się na kwiaty domowe, warto wcześniej przeczytać jakie podstawowe wymagania mają poszczególne rośliny – gdzie najlepiej je umieścić, jak często podlewać oraz kiedy przesadzać.

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj