Kosmetyki ekologiczne – jak kupować?

  • Naturalne i eko-kosmetyki

Wraz z erą zdrowego stylu życia pojawiła się także moda na kosmetyki ekologiczne. Na szczęście jest to bardzo pozytywny trend. Jednak nie wszystkie produkty promowane jako naturalne, rzeczywiście nimi są. Dlatego, podpowiadamy czym się kierować przy zakupie eko-kosmetyków.

Kosmetyki ekologiczne – czyli jakie?

W składzie naturalnych kosmetyków powinny znaleźć się jedynie produkty pochodzenia roślinnego oraz mineralnego, a także lanolina i wosk pszczeli. Co najmniej 95% tych komponentów musi pochodzić z upraw ekologicznych i być pozyskiwanych w sposób niezagrażający środowisku. Specyfiki organiczne zawierają ponadto niemodyfikowane genetycznie składniki pochodzenia naturalnego. Dodatkowo opakowania produktów muszą być stworzone z materiałów nadających się do recyklingu.

Co powinno znaleźć się w składzie eko-kosmetyków?

Kosmetyki ekologiczne powstają na bazie surowców roślinnych, takich jak oleje (tłoczone na zimno i nierafinowane), masła, ekstrakty i wyciągi. Zapachu nadają olejki eteryczne, które mogą służyć także jako konserwanty. Natomiast naturalne detergenty stosowane w szamponach czy żelach pod prysznic wytwarzane są głównie z olejów np. kokosowego.

Do produkcji kosmetyków wykorzystuje się liście rośliny, kwiaty, łodygi, owoce, pestki, nasiona, a także bogate w składniki odżywcze korzenie. Metody pozyskiwania to przede wszystkim ekstrakcja, tłoczenie, destylacja i suszenie. Rośliny, które odgrywają znacząca rolę w przemyśle kosmetycznym to: aloes, kaktus, nagietek, rumianek, arnika, lawenda, rozmaryn, skrzyp, łubin, imbir i zielona herbata. Niezbędnych mikroelementów i substancji odżywczych dostarczają również algi i rośliny morskie. Kosmetyki ekologiczne zawierają ponadto witaminy E, A lub C – naturalne antyoksydanty. Produkty z tej kategorii można znaleźć w drogerii Rossman i Natura. Cena w porównaniu z tradycyjnymi specyfikami jest dość wysoka, dlatego warto postarać się o kody rabatowe i skorzystać ze zniżki.

W składzie kosmetyków naturalnych nie powinny się znaleźć chemiczne detergenty, oleje mineralne (np. parafina, wazelina), pegi (szkodliwe emulgatory), silikony, silne konserwanty, parabeny, syntetyczne barwniki i substancje zapachowe oraz surowce pochodzenia zwierzęcego (z wyjątkiem miodu i lanoliny).

Na co zwracać uwagę kupując ekologiczne kosmetyki?

Niestety w praktyce okazuje się, że produkty ze słowem „eko”, „bio” lub „natural” w nazwie zawierają oprócz naturalnych składników mnóstwo chemii. Dlatego, zanim zdecydujesz się zakupić kosmetyki ekologiczne, koniecznie sprawdź etykietę. Znaczenie ma nie tylko to, co znajduje się w składzie, ale także i to, w jakiej kolejności w spisie występuje. Komponenty, których jest najwięcej, podaje się w pierwszej kolejności. Nie warto kupować specyfików z konserwantami na szczycie listy, gdyż blokują one działanie innych ważnych elementów.

Cena kosmetyku nie zawsze świadczy o jego jakości. Najważniejszy jest skład i pochodzenie komponentów. Zdarza się nawet, że producenci celowo zawyżają wartość sprzedawanego specyfiku, budując w ten sposób markę. Kosmetyki naturalne w przestępnych cenach można znaleźć na Allegro – warto sprawdzić aktualne promocje.

Coraz mniejsze znaczenie mają również certyfikaty. Mimo że ich otrzymanie świadczy o tym, że kosmetyk jest w pełni ekologiczny, to dużo firm rezygnuje z nich ze względu na wysokie koszty certyfikacji. Najbardziej popularne marki produktów niecertyfikowanych to: Farmona, Bielenda, Tołpa  czy Organque.

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj