Bezpieczne opalanie w ciąży

  • Bezpieczne opalanie w ciąży

Słońce daje nam powody do zadowolenia. Sezon na plażowanie trwa w najlepsze. Wiele osób zastanawia się jednak, czy z kąpieli słonecznych mogą skorzystać także kobiety w ciąży. Odpowiedź brzmi tak! Podpowiadamy co zrobić, by opalanie było bezpieczne dla mamy i dziecka.

Opalanie w ciąży – przygotowanie

Zanim zaplanujesz kąpiele słoneczne, koniecznie skontaktuj się z lekarzem prowadzącym ciążę. Jeśli nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań, rozpocznij przygotowania do opalania.

Pamiętaj, aby na co najmniej 15 minut przed wyjściem nałożyć pokaźną warstwę kremu z filtrem UV. Ponawiaj smarowanie co dwie godziny i po każdym wyjściu z wody. Minimalny filtr to SPF 30, najlepiej jednak sięgnąć po preparaty z zabezpieczeniem SPF 50 i SPF 50+. Można je kupić w drogerii Rossmann. Warto wcześniej przejrzeć wakacyjne promocje i skorzystać z aktualnej zniżki.

Unikaj makijażu i wody toaletowej – istnieje duże prawdopodobieństwo, że w kontakcie tych preparatów ze słońcem pojawią się przebarwienia na skórze. Podobna sytuacja może się zdarzyć w przypadku niektórych leków. Sprawdź na ulotce lub zapytaj w aptece, czy nie ma przeciwwskazań do ich stosowania i jednoczesnego przebywania na słońcu. Miej także na uwadze, że opalanie w ciąży to jedna z przyczyn plam ciążowych.

Zabierz ze sobą kapelusz z rondem i okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Są dostępne między innymi w sklepie Rookie oraz na Allegro. Zdobądź kody rabatowe i zapłać mniej. Koniecznie zakryj ramiona oraz uszy i kark są najbardziej narażone na podrażnienia. Zrezygnuj również z opalania toples.

Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu – najlepsza jest niegazowana woda mineralna. W gorące dni organizm traci zadecydowanie więcej tego życiodajnego płynu.

Opalanie w ciąży – o czym należy wiedzieć

Kobiety w ciąży dużo gorzej znoszą upały. Unikaj plażowania i spacerów w godzinach największego nasłonecznienia, czyli miedzy 11 a 15. Warto skorzystać z parasola, ale nie zapominaj, że słońce opala także w cieniu. Nawet w pochmurne dni trzeba nakładać kremy z filtrem UV. Opalanie w ciąży nie powinno również trwać zbyt długo, gdyż przegrzanie może nieść ze sobą negatywne skutki dla Ciebie i dziecka – m.in. przedwczesne skurcze i omdlenia.

Nie jest jednak wskazane, aby zupełnie zrezygnować z przebywania na słońcu. Pod jego wpływem wywarzana jest bowiem w organizmie witamina D – niezbędna do prawidłowego rozwoju malucha. Pomaga ona w przyswajaniu wapnia, który jest kluczowym składnikiem zdrowych kości. Brak witaminy D skutkuje bólem w stawach oraz obniżeniem odporności u przyszłych mam. Odpowiednia dawka tej witaminy dostarczana jest już po 20 minutach.

Promienie słoneczne pobudzają także produkcje endorfin zwanych hormonami szczęścia. Mają one bardzo pozytywny wpływ na nastrój oraz samopoczucie kobiety. Jest to szczególnie istotne w okresie ciąży.  

Opalanie w ciąży to również jedna z przyczyn bólów kręgosłupa. Zrezygnuj z bezpośredniego leżenia na kocu. Najlepiej skorzystać z kosza plażowego albo wygodnego leżaka. Można wypożyczyć go na plaży lub zakupić na Allegro.

Opalanie w ciąży – alternatywy

Kobietom ciężarnym zdecydowanie odradza się wizyt w solarium. Tak jak w przypadku kąpieli słonecznych, przegrzanie ciała i gwałtowne zmiany temperatury są bardzo niebezpieczne dla mamy i dziecka. Wzrost ciśnienia tętniczego krwi może doprowadzić nawet do niedotlenienia płodu.

Coraz powszechniej stosowane są środki brązujące oraz samoopalacze. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy są one bezpieczne. Samoopalacze mają niejednokrotnie w składzie substancje chemiczne, które mogą wpłynąć negatywnie na rozwój płodu dziecka. Za szczególnie groźny sposób na opalanie w ciąży uznaje się samoopalacze w sprayu. Przed użyciem kremów brązujących warto więc przeczytać dokładnie ulotkę i wybrać te, które są zalecane dla przyszłych mam oraz skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Szeroki wybór kosmetyków dla kobiet w ciąży dostępny jest w drogerii Natura.

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj