Kamerka samochodowa – przydatna?

  • Kamerka samochodowa – przydatna?

Kamerka samochodowa – kiedy może się przydać?

Internet pełen jest nagrań z wypadków samochodowych lub nieprawdopodobnych wydarzeń drogowych. Stały się one popularne, wraz ze wzrostem sprzedaży kamerek samochodowych. Kiedy korzystanie z nich jest szczególnie przydatne i czy sprawdzą się jedynie w kolizjach drogowych?

Nagranie z kamery samochodowej dowodem w sprawie

Kwestia tego, czy nagarnie z kamerki samochodowej może być dowodem np. w sprawie w sądzie jest dyskusją, w którą często wkradają się niejasności. Powstało przekonanie, że używanie takich kamer jest nielegalne, a nagrania, które zarejestrowały wypadki samochodowe o niczym nie świadczą.
Warto zatem podkreślić, że nagranie z kamery samochodowej może być dowodem w tego typu sprawie. Niejednokrotnie policjanci jeszcze na miejscu zdarzenia analizowali przebieg wydarzeń i na ich podstawie dokonywane były dalsze czynności.
Ponadto nagranie takie jest wykorzystywane w sprawach sądowych. Jest to zatem potwierdzenie tezy, że kamera samochodowa jest swego rodzaju dodatkowym wsparciem, szczególnie w przypadku kolizji czy wypadku.
Warto jednak zachować ostrożność wrzucając tego typu filmy do Interentu. Tutaj roszczenia mogą już mieć osoby występujące na nich. Szczególnie w świetle prawa o ochronie danych osobowych, należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej cenzury lub o wystosowaniu prośby do tych osób, o zgodę na upublicznianie wizerunku.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu kamerki samochodowej?

Sklepy z elektroniką są pełne różnorodnych modeli sprzętu tego typu. Dla przykładu w RTV Euro AGD już za ok. 100 zł można kupić modele, które będą spełniały podstawowe parametry, jakim jest nagrywanie przebytej drogi. Warto jednak dołożyć nieco do takiej kamerki, ponieważ nowoczesne modele sprawdzą się w każdym samochodzie, niezależnie do tego jak wiele kilometrów pokonuje kierowca w ciągu dnia.
Oprócz rejestrowania obrazu i dźwięku, istotną funkcją jest wbudowany GPS. Dzięki niemu możliwe jest zapisywanie ciekawych parametrów podczas jazdy – oprócz trasy jedocześnie zapisuje on także prędkość z jaką jedzie auto. Później możliwe jest odtworzenie jej na mapie cyfrowej. Jest to szczególnie przydatny aspekt, jeśli cyklicznie jeździmy daną drogą i szukamy najbardziej optymalnego rozwiązania czasowego.
Ponadto podczas zakupu warto jest wybrać taki model, który będzie miał nieco bardziej rozbudowane możliwości nagrywania. Ważna w takiej kamerze jest pamięć. By zatem nie było konieczne samodzielne kasowanie nagrania, gdy pojemność pamięci skończyła się, kamera sama nadpisuje nowe video, na miejsce najstarszego pliku. Niektóre modele mają tzw. ochronę danych. Kamera sama identyfikuje sytuacje, które mogą być istotne np. kolizja i informuje o tym użytkownika. Ponadto warto jest wybierać modele, które automatycznie uruchamiają się, gdy tylko odpalony zostaje silnik. To zagwarantuje zapis obrazu zawsze – nawet gdy o niej zapomnimy. Kamera samochodowa jest pomocą w niespodziewanych sytuacjach drogowych. Nie stanowi ona obowiązku, ale szczególnie przyda się kierowcom, którzy wyruszają często w długie trasy.

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj