Czy karta podarunkowa to dobry prezent?

  • Czy karta podarunkowa to dobry prezent?

Nie zawsze pomysł na prezent jest udany, nawet jeśli jest drogi. Dlatego coraz więcej firm oferuje ciekawą opcję, w postaci karty podarunkowej. Czy rzeczywiście wybór takiego podarunku jest udany? Na co zwracać uwagę? 

Czym jest karta podarunkowa?

Karty podarunkowe pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno. Stanowią odpowiednik bonu towarowego. Istnieje ich kilka rodzajów – najbardziej popularne to te, które mają z góry ustalone nominały. Są one często rozlokowane przy kasach, w dobrze widocznych miejscach. Wydrukowana na nich kwota jest jednoznaczna z tym, ile kupująca ją osoba musi wydać, jak i z tym, ile osoba obdarowana kartą może przeznaczyć na zakupy. Samej kwoty nie można wydać w formie gotówki i można ją użyć jedynie w sklepie, w którym została zakupiona.
Czasem można spotkać karty, które mają określoną wartość, jednak możliwe jest ich wykorzystanie w różnych sklepach, nawet o różnej branży. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku mamy do czynienia z góry określonym terminem, w jakim możliwe jest skorzystanie z karty.

Kiedy zdecydować się na zakup karty podarunkowej jako prezentu?

Karta podarunkowa jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem, kiedy musimy obdarować daną osobę, a nie do końca wiemy jakie są jej preferencje czy zainteresowania. W takim przypadku o wiele wygodniejszym rozwiązaniem jest umożliwienie wykorzystania jej w różnych sklepach.
Taki podarunek sprawdza się również w odwrotnej sytuacji – gdy wiemy, że nasz znajomy lubi produkty określonej firmy, ale jest tak wielki jej miłośnikiem, iż posiada szeroki zasób jej produktów. Wówczas w obawie, by nie zdublować jakiegoś przedmiotu, decydujemy się na kartę w określonym sklepie lub sieci.

Czy karty podarunkowe są wygodnym rozwiązaniem?

Wydaje się, że karty podarunkowe mają same zalety. Coraz więcej firm decyduje się na sprzedaż kart, w różnych konfiguracjach cenowych. Takie marki jak Reserved czy Empik oferują karty podarunkowe swoim klientom już od kilku lat. Decydując się na takie rozwiązanie zwiększamy prawdopodobieństwo, że osoba otrzymująca kartę wyda jej kwotę na produkty, które lubi.
Jest jednak pewna wada, która sprawia, że karty nie w każdym przypadku są dobrym rozwiązaniem. Nierzadko jest tak, że nie można jej wykorzystać na produkty przecenione lub na promocji. Jeśli zatem dany produkt jest nieco droższy, musimy się z tym liczyć podczas wyboru karty, Również stwarza ona pewne ograniczenia co do wyboru samych produktów, ponieważ nie w każdy przypadku możliwe jest dopłacenie odpowiedniej kwoty z własnej kieszeni. I na koniec – niekiedy osoby obdarowane nie zawsze chcą wiedzieć, ile wydaliśmy na prezent dla nich, a w przypadku takiej karty nie da się mówić o elemencie zaskoczenia.

Podsumowanie

Pomimo kilku niedogodności wydaje się, że karty podarunkowe to dobre i wygodne rozwiązanie, szczególnie na prezent dla osób, których nie do końca dobrze znamy.

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj