Biżuteria srebrna i złota – jak dbać o swoje skarby?

  • zadbaj o bizuterie

Większość kobiet ma w swojej szkatułce ulubione kolczyki, naszyjniki czy pierścionki. Biżuteria srebrna i złota to piękna ozdoba, jednak, by służyła przez długie lata, trzeba o nią dbać. Wiele czynników wpływa negatywnie na te naturalne kruszce, które z czasem mogą czernieć i tracić swój kolor. Odpowiednia pielęgnacja pomoże temu zapobiec i przywrócić produktom blask.

Właściwości srebra i złota

Najpopularniejsze próby srebra wykorzystywane w jubilerstwie to 999 i 925. Pierwsze, tzw. „czyste srebro”, jest miękkim, a przez to łatwym do kształtowania materiałem. Kolejne to tzw. „zwykłe srebro” – obecnie najczęściej stosowane do wyrobu biżuterii. Jest mniej podatne na odkształcanie z powodu dodatku 7,5% innego kruszcu, najczęściej miedzi. Zwykłe srebro w sposób naturalny ulega procesowi utlenienia, nabierając „antycznego” wyglądu. Często jest to pożądany efekt. Odwrotnym działaniem jest rodowanie, które zapobiega niszczeniu się metali. Piękną srebrną biżuterię znajdziesz w sklepie Yes , oferującym zniżki i rabaty na zakupy.

Złoto, również niezwykle popularne w jubilerstwie, jest najbardziej plastycznym ze wszystkich metali szlachetnych. Naturalnie ma żółtą barwę, którą można zmieniać przez dodawanie do stopu innych materiałów, takich jak miedź, srebro czy cynk. Surowce te nadają biżuterii odpowiednią twardość. Zawartość złota w kruszcu określa się za pomocą prób i karatów. Przykładowo 24 karaty lub próba 999 oznaczają 100% złota, a 18 karatów i próba 750 to 75% złota. Barwa ozdób zależy od ilości każdego z metali znajdujących się w stopie.

Biżuteria srebrna i złota – jak ją przechowywać?

Czyszczenie biżuterii jest bardzo ważne, ale żeby Twoje błyskotki zachowały swój niepowtarzalny kolor, powinnaś zwrócić uwagę przede wszystkim na sposób ich przechowywania. Po pierwsze, unikaj kontaktu z inną biżuterią. Zapobiegnie to nie tylko jej plątaniu, ale też zachodzeniu reakcji chemicznych. Pierścionki, bransoletki i naszyjniki umieść w szczelnych opakowaniach. Powinny być wykonane z materiału nieprzepuszczającego światło. Unikaj też szkatułek szklanych i metalowych – mogą one reagować ze srebrem i złotem. Efektowne i praktyczne pudełka na biżuterię oferuje sklep Dekoracja Domu, gdzie możesz wykorzystać kody rabatowe. Najlepiej jest trzymać ozdoby w osobnych woreczkach wykonanych z polietylenu. Szkodliwe jest natomiast zostawianie błyskotek na parapecie lub w łazience. Wysoka temperatura, wilgoć i słońce przyczynią się do tracenia przez nich koloru.

Jak użytkować biżuterię?

Biżuteria srebrna i złota, by przez długi czas wyglądała jak nowa, powinna być odpowiednio użytkowana. Jak to zrobić? Przede wszystkim, zdejmuj ozdoby do wszelkich prac domowych lub, w przypadku pierścionków, zabezpiecz dłonie rękawicami. Składniki zawarte w detergentach powodują nie tylko niszczenie kruszcu, ale również niektórych kamieni (np. pereł). Biżuterię powinno się ściągać również przed uprawianiem sportu oraz kąpielami (w morzu czy basenie). Wysoka temperatura, wilgoć, woda morska lub chlorowana to czynniki przyspieszające matowienie wyrobów jubilerskich. Do ich niszczenia może przyczynić się również stosowanie perfum i innych kosmetyków bezpośrednio na srebrne i złote produkty.

Właściwe czyszczenie

Nawet prawidłowe użytkowanie i przechowywanie biżuterii nie zapobiegnie jej powolnemu niszczeniu. Wpływają na to warunki atmosferyczne, kurz czy pot. Zmiany są jednak najczęściej odwracalne – istnieje wiele metod pielęgnacji wyrobów jubilerskich. Należy przy tym pamiętać, że biżuteria srebrna nie zawsze może być czyszczona w ten sam sposób, co złota. Większość wyrobów możesz odświeżyć stosując wodę z niewielką ilością mydła w płynie. W takim roztworze należy wypłukać np. zabrudzony naszyjnik, po czym osuszyć go i wypolerować specjalną, przeznaczoną do tego szmatką. Alternatywą będzie kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem amoniaku lub soku z cytryny. Po wyjęciu ozdób, przetrzyj je miękką tkaniną (np. flanelą). Raz na jakiś czas możesz zanurzyć biżuterię w płynie do produktów srebrnych lub złotych, stosuj je jednak z umiarem. Specjalne preparaty i ściereczki znajdziesz w większości salonów jubilerskich, np. w ofercie sklepu W.Kruk .

Pamiętaj, żeby przede wszystkim swoje ozdoby traktować delikatnie. Wtedy odwdzięczą Ci się pięknym wyglądem i pozostaną z Tobą na długo.

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj