Zadbaj o storczyki

  • Zadbaj o storczyki

Jak dbać o storczyki w domu?

Storczyki są jednymi z najpiękniejszych kwiatów, jakie można posiadać w domu. Nie są to jednak kwiaty, takie jak inne. Ich pielęgnacja zdecydowanie jest bardziej skomplikowana. Oto kilka cennych rad, dzięki którym będziesz cieszyć się pięknymi kwiatami, niemal przez cały rok.

Jakie światło lubi storczyk?

W kwestii nasłonecznienia miejsca, w którym powinien stać storczyk pojawia się wiele różnych, nieraz sprzecznych opinii. By właściwie odpowiedzieć na pytanie, gdzie powinien stanąć storczyk, należy spojrzeć na jego naturalne środowisko. Kwiaty te w naturze występują na korach drzew. Co za tym idzie, światło, jakie do nich dociera jest nieco rozproszone. Z uwagi na to idealnym miejscem, które jednocześnie zapewni im odpowiednie źródło światła, a z kolei nie przepali kwiatów, jest wschodnia strona. Zdecydowanie nie jest rekomendowane stawianie ich na południowych parapetach, bowiem łatwo mogą się przepalić. Pierwsze tego oznaki będą widoczne po kwiatach, które zaczną żółknąć i robić się wiotkie.

Kiedy i jak podlewać storczyka?

Kwestia podlewania jest jedną z najtrudniejszych do rozpracowania. W takich sklepach jak Leroy Merlin, gdzie na promocji można kupić je już od kilkunastu złotych, przetrzymywane są często w specjalnych warunkach. Zapewnione są im wówczas mgiełki wodne, które utrzymują lekko wilgotne powietrze, ale jednocześnie nie przesycają storczyka wodą. To bardzo zbliżone do ich naturalnego środowiska warunki. Niestety w domu nie są one możliwe do zapewnienia.
Dlatego storczyki należy podlewa
oszczędnie – raz w tygodniu. Tutaj pojawiają się dwie szkoły. Według pierwszej zasady storczyki powinny być przelewane, aby cała woda miała jak najkrótszy kontakt z korzeniami. Według drugiej zasady, najlepiej jest podlewać je w osłonkach. Zatrzymana tam woda zacznie wyparowywać, co stworzy lekko wilgotne warunki. Co jakiś czas warto jest je zraszać.

Storczyki dobrze jest podlewać rano. Co 3-4 podlewania można dodać dedykowany do tego celu nawóz, kupiony w takim sklepie jak np. Ogrodosfera. Warto jednak w tym temacie nie przesadzać, za duża ilość preparatów również nie jest wskazana. Warte zapamiętania – storczyków nie nawozi się zaraz po przesadzeniu!

Przekwitanie i co dalej?

Zaraz po kupnie storczyka cieszymy się jego kwiatami. Mogą one jednak bardzo szybko opaść, szczególnie jeśli znajdują się w pobliżu owoców lub toreb foliowych – wytwarzają one etylen, który przyczyni się do szybkiego opadnięcia kwiatów.

Przekwitanie to całkowicie naturalny proces, który ma miejsce na wiosnę. Gdy kwiaty opadną, utnij gałązkę ponad 3 oczkiem. Istnieje bardzo duża szansa, że nowe pędy pojawią się w miejscu ucięcia. Jeśli się tak nie stanie, wówczas gałązka całkowicie uschnie. Wtedy należy czekać na wypuszczenie nowych pędów, które pojawią się dopiero na jesień.

Czasem zdarza się tak, że storczyki będące w słabej kondycji, wypuszczają pędy, które posiadają również korzeń. Utnij wówczas nowy kwiat i trzymaj go w wodzie przez jakiś czas. Następnie przygotuj specjalną korę i włóż do niej nowy pęd, z którego powstanie piękny kwiat.

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj