Tradycje i zwyczaje Bożonarodzeniowe

  • Tradycje i zwyczaje Bożonarodzeniowe

Święta Bożego Narodzenia odgrywają bardzo ważną rolę w polskiej kulturze. Polacy przykładają ogromną wagę do przedświątecznych przygotowań. Dbają o rodzinną atmosferę, świąteczny klimat i o to, aby w czasie świąt wszystko było dopracowane w każdym calu. Tradycyjne przepisy na potrawy i świąteczne wypieki oraz zwyczaje związane z okresem świątecznym przekazywane są z pokolenia na pokolenie.

Piękne świąteczne ozdoby

Najważniejszą rolę wśród świątecznych ozdób w polskich domach zawsze odgrywa pięknie ubrana choinka. Zgodnie ze starą, polską tradycją ubierana jest w wigilijny poranek lub dzień przed, 23 grudnia. Obecnie choinka pojawia się w polskich domach nieco wcześniej, w okolicach 20-21 grudnia. Dzieje się tak głównie dlatego, że gdy ozdobione drzewko stanie już w naszym domu od razu bardziej czuć magię świąt i ten wyjątkowy nastrój. Choinki w Polsce są bardzo bogato ozdabiane przez kolorowe lampki, grube łańcuchy oraz bombki o różnych kształtach, kokardy, szyszki, anielskie włosy oraz bardzo często pierniki i inne słodycze, które później podjadane są przez dzieci. Na szczycie drzewka zazwyczaj znajduje się gwiazda lub spiczasty czubek.

Poza choinką w polskich domach pojawiają się rozmaite świąteczne stroiki i wieńce, ozdoby na szybach ze sztucznego śniegu, a także witraże przygotowywane przez dzieci lub zakupione w sklepach z ozdobami. Polacy bardzo chętnie ozdabiają również swoje ogródki lub balkony i wywieszają świecące girlandy. Szeroki wybór ozdób świątecznych do domu i mieszkania znajdziesz w sklepie home&you.

Świąteczne ozdoby można kupować w specjalnych sklepach z dekoracjami lub w dużych supermarketach. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku warto korzystać z kodów rabatowych i specjalnych świątecznych ofert promocyjnych. Dzięki temu będziesz mógł zaszaleć i przystroić cały dom na ten wyjątkowy czas w roku! Wykorzystaj kody promocyjne i kup jak najwięcej pięknych ozdób świątecznych na choinkę i do ogrodu, bez konieczności wydawania majątku.

Wyjątkowe bożonarodzeniowe potrawy

Jedzenie spożywane podczas wigilijnej wieczerzy różni się w zależności od regionu. Zgodnie z tradycją wszystkie potrawy są oczywiście bezmięsne, oparte głównie na rybach, grzybach i kapuście. Na większości świątecznych stołów nie może zabraknąć pierogów z kapustą i grzybami, karpia przyrządzanego na różne sposoby oraz ryby po grecku i sałatki śledziowej. Najczęstszymi zupami serwowanymi podczas Wigilii jest zupa rybna, barszcz z uszkami lub zupa grzybowa. Obowiązkową pozycją w świątecznym menu jest kompot z suszu oraz ciasta i słodkości z maku, czyli makowce, kutia i makiełki.
Panie domu w Polsce przykładają ogromną wagę do wykonywania tradycyjnych potraw na Wigilię. Ważne są dobre jakościowo składniki. Aby nie wydać na nie majątku warto skorzystać ze specjalnie przygotowanych na święta okazji cenowych oraz rabatów. Można poszukać również sklepy, które przygotowały specjalne kupony do wykorzystania w okresie przedświątecznych zakupów. Dzięki temu można kupić o wiele więcej wysokojakościowych produktów i przygotować przepyszne, tradycyjne potrawy, które zachwycą całą rodzinę zebraną przy wigilijnym stole!

Tradycje i zwyczaje świąteczne obecne w Polsce

Prawdziwa polska Wigilia rozpoczyna się od dzielenia się opłatkiem. Wszyscy członkowie rodziny składają sobie życzenia, przełamując się przy tym opłatkiem, co wywodzi się z pogańskiej tradycji dzielenia się chlebem. Bardzo ważną polską tradycją jest wspólne śpiewanie kolęd. Czasami następuje ono jeszcze przed wieczerzą, ale najczęściej odbywa się już po posiłku, gdy wszyscy odpoczywają przy stole i spędzają wspólnie czas.

W Wigilię Bożego Narodzenia wszystkie dzieci siedzą wpatrzone za okno oczekując pierwszej gwiazdki. Gdy już uda się im ją dojrzeć następuje wręczenie prezentów. Bardzo często są one rozdawane przez Świętego Mikołaja. Bywa również tak, że upominki czekają na dzieci pod choinką lub zostają pod nią podłożone przez rodziców, którzy utrzymują, że zrobił to właśnie Święty Mikołaj. Aby Twoje dzieci i najbliżsi znaleźli piękne podarki pod świąteczną choinką warto pomyśleć o prezentach wcześniej. Specjalne okazje cenowe i zwrot za zakupy, czyli tzw. cashback, umożliwią Ci zakup wyjątkowych prezentów dla najbliższych bez nadwyrężania domowego budżetu. W okresie przedświątecznym rabaty i specjalne kupony rabatowe obowiązują na różne artykuły, praktycznie z każdej kategorii. Prezenty znajdziesz w wielu sklepach, na pewno znajdziesz coś w Empiku, albo Reserved. Dlatego warto sprawdzać, czy nie pojawiają się nowe kupony zniżkowe, które umożliwią Ci kupienie wymarzonego prezentu w niższej cenie.
Święta w Polsce to wyjątkowy czas. W tym okresie najważniejsza powinna być rodzina i spokój. Nie zapominaj o tym w gorączce świątecznych przygotowań i spędź ten magiczny okres w gronie najbliższym, na wspólnym odpoczynku i śpiewaniu kolęd, które zagwarantują wyjątkowy, świąteczny klimat.

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj