Tradycja Tłustego Czwartku. Jak obchodzimy ten dzień? 

  • Tradycja Tłustego Czwartku. Jak obchodzimy ten dzień? 

Tłusty czwartek to polska tradycja związana z ostatnim czwartkiem przed Wielkim Postem, który kończy okres karnawału. W tym dniu spożywa się głównie pączki, czyli słodkie, drożdżowe bułeczki z nadzieniem – najczęściej z marmoladą lub konfiturą, smażone na głębokim oleju. Wierzch pączka oblany jest zwykle lukrem bądź obsypany cukrem pudrem, wedle preferencji. Tradycja ta ma symbolizować ostatni dzień przed okresem powściągliwości i wstrzemięźliwości, jakim jest Wielki Post. 

Historia Tłustego Czwartku

Tradycja Tłustego Czwartku sięga średniowiecza, kiedy to wierzono, że jedzenie tłustych i słodkich potraw w ostatnim dniu przed Wielkim Postem pomoże ludziom przetrwać post i pomagać im zachować siły. Obecnie na polskich stołach można spotkać przede wszystkim pączki ze słodkim nadzieniem. Ale nie zawsze tak było – jak sugeruje nazwa, kiedyś chodziło przede wszystkim o to, by potrawy były tłuste, dlatego najczęściej jadano kapustę okraszoną skwarkami, boczek i słoninę. Miała to być ostatnia okazja do ucztowania przed rozpoczęciem postu. Zwyczaj, by jadać słodkości, pojawił się dość późno, bo dopiero w XVI wieku. Wtedy to do niektórych pączków zaczęto dodawać po orzeszku albo kawałku migdała. Osobie, której trafiła się porcja z niespodzianką, miała ona przynieść szczęście. Wyjątek stanowił region małopolski, gdzie obchodzono Combrowy Czwartek. Było to związane z legendą o krakowskim wójcie Combrze, który nie pozwalał przekupkom sprzedawać na rynku, dlatego co roku świętowały one jego śmierć.

Jak obchodzić Tłusty Czwartek?

W Polsce Tłusty Czwartek jest obchodzony tradycyjnie, poprzez jedzenie pączków i innych słodkich potraw, takich jak faworki czy inne kruche ciastka. W wielu miejscach, ludzie w kolejkach ustawiają się w cukierniach czy piekarniach, aby kupić swoje ulubione słodycze na ten dzień. Pyszne pączki z pewnością znaleźć można wśród aktualnych promocji Carrefour. Z kolei Ci bardziej odnajdujący się w kuchni często sami podejmują próbę usmażenia własnych pączków, by później cieszyć się domowymi wypiekami. Osoby, które chcą spróbować czegoś nowego, mogą sięgnąć po zachodnią wersję pączków, czyli donuty, kształtem przypominające nieco polskie oponki. Chociaż nie mają one nadzienia, są dostępne w różnych polewach, dzięki czemu można wypróbować wiele smaków, np. jabłkowy albo czekoladowy. Pyszne donuty kupić można w sieci dyskontów Auchan. Ciekawą propozycją są też pączki w wersji mini, które można z łatwością spakować do torby i zjeść poza domem. Tłusty Czwartek jest doskonałą okazją do spotkania się z rodziną i przyjaciółmi, aby celebrować tę radosną tradycję. To także dobry czas, aby złamać monotonię codziennej diety i zjeść coś słodkiego i tłustego. Wszak jeden pączek jeszcze nikomu nie zaszkodził. 

Podsumowanie

Tłusty Czwartek jest jednym z najbardziej oczekiwanych dni w roku dla wielu łasuchów. Jest to doskonała okazja do celebrowania i dzielenia się radością z rodziną i przyjaciółmi, a także do złamania monotonii codziennej diety i zjedzenia czegoś pysznego. W tym dniu nie liczy się kalorii. Tak więc, jeśli masz ochotę na coś słodkiego, nie wahaj się i ciesz się Tłustym Czwartkiem! Raz w roku można sobie pozwolić na odrobinę tłustego, cukierniczego szaleństwa!

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj