Stare, ale jare!

  • Stare, ale jare!

Nowe życie starych mebli

Etap, kiedy białe meble z połyskiem były modne mamy już za sobą. Najnowsze trendy wnętrzarskie podpowiadają nam, że aktualnie najlepiej łączyć nowoczesny wystrój z meblami rodem z epoki wiktoriańskiej. Dlatego właśnie możesz dać swoim starym meblom drugą szansę! Istnieje kilka metod stylizowania mebli na stare: piaskowanie, szczotkowanie, bielenie, przyczernianie oraz patynowanie. Najłatwiejsze z nich to bielenie oraz patynowanie. Obie metody pozwalają w prosty i szybki sposób osiągnąć ciekawe efekty. Możemy postarzać nie tylko krzesła, stoły, komody i szafki, ale również drzwi, framugi czy karnisze. Specjaliści radzą, by podczas postarzania mebli wybierać delikatne kolory: błękity, szarości, biele i kremy. Postarzanie mebli sprawi, że sprzęty będą wyglądać elegancko, a przy okazji staną się bardziej trwałe. Możesz dokupić postarzane już dodatki lub zdecydować się na stylizowane w ten sposób nowe meble. A dzięki ​ kodom rabatowym i promocjom​ możesz zakupić najmodniejsze z nich w ​ promocyjnych cenach​ .

Papier ścierny w ruch

Często szkoda nam pozbywać się starych mebli. Przez lata były ozdobą mieszkania, odczuwamy do nich czasami nawet sentyment. Nie musisz ich wyrzucać – wiele z nich może dostać drugą szansę. Patynowanie to jeden z najprostszych sposobów postarzania mebli. W marketach i sklepach budowlanych znajdziemy specjalne preparaty do patynowania drewna, rozpuszczalnikowe i wodorozcieńczalne, które można nakładać na płaskie i frezowane elementy. Powierzchnia mebla przeznaczonego do postarzania musi być całkowicie czysta należy usunąć farby, lakiery i powłoki ochronne. Patyna musi wniknąć w strukturę drewna. Jak to zrobić krok po kroku: 1. Mebel dokładnie umyj, a następnie przeszlifuj papierem ściernym o grubości 150-200; 2. Na oczyszczony mebel nanieś bejcę w wybranym kolorze i zaczekaj, aż wyschnie. Zaimpregnuj powierzchnię lakierem podkładowym; 3. Kiedy lakier wyschnie, przeszlifuj mebel raz jeszcze papierem ściernym, ale tym razem drobniejszym, o grubości 240-280; 4. Nałóż patynę, najlepiej za pomocą natrysku. Kiedy powierzchnia wyschnie, ściągnij patynę wełną stalową – niech pozostanie jedynie w zagłębieniach; 5. Nałóż lakier nawierzchniowy. Ciekawy efekt postarzenia drewna można osiągnąć przy odwrotnym zastosowaniu patyny: patynę można zostawić na całej powierzchni mebli i wytrzeć ją tylko w wybranych miejscach.

Bielenie

Efekt starego, bielonego mebla możemy uzyskać poprzez przecieranie lub zastosowanie specjalnej pasty. Przecierka sprawi, że pod jasną warstwą farby ukaże się ciemniejsza, dzięki czemu bielony element będzie wyglądał na stary i wielokrotnie malowany. Najlepiej maluje się i przeciera te wykonane z litego drewna: dębu, sosny, brzozy, buku. Do wybielania za pomocą pasty najlepiej nadaje się drewno porowate – na przykład dąb czy jesion. Bielenie mebli krok po kroku: 1. Mebel dokładnie oczyść z kurzu, przetrzyj mokrą szmatką i zaczekaj, aż wyschnie. 2. Jeśli mebel jest lakierowany, przeszlifuj go papierem ściernym o grubości 150-200. (najpierw grubszym, a potem drobniejszym). 3. Miejsca, które pragniesz podkreślić: zdobienia, listwy, krawędzie pomaluj rozcieńczoną farbą lub bejcą w wybranym kolorze (świetnie sprawdzają się tu brązy i błękity). 4. Chcąc uzyskać nierównomierny i naturalny efekt przecierki, posmaruj wcześniej pomalowane miejsca woskiem – sprawi on, że kolejne warstwy farby nie wnikną w strukturę drewna. 5. Pomaluj mebel kilkakrotnie białą farbą. Zanim nałożysz kolejną warstwę, zaczekaj aż poprzednia przeschnie. Nie dopuść do powstania zacieków. 6. Miejsca pokryte dodatkową warstwą farby i woskiem trzeba przetrzeć nożykiem. Nie naciskaj zbyt mocno – w ten sposób uzyskasz ładny efekt. 7. Przetrzyj cały mebel drobnym papierem ściernym, by wyrównać jego powierzchnię.
Może Twoje meble nie nadają się do konserwacji, a chcesz mieć wystrój domu właśnie w tym stylu? Skorzystaj z którejś z ofert promocyjnych i kup eleganckie sprzęty. Sprawdź Antyki w ​ okazyjnych cenach​ ! Teraz dzięki funkcji cashback możesz zaoszczędzić nawet do 3% wartości swoich zakupów – kupuj wszystko w promocyjnych cenach, a my zrobimy Ci ​ zwrot za zakupy!

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj