Sportowe skarpetki

  • Sportowe skarpetki

Wiele osób nie docenia elementu garderoby, którym są sportowe skarpetki. Tymczasem w przypadku osób aktywnych na co dzień i sportowców mają one spore znaczenie. Czym powinny cechować się dobre sportowe skarpetki? Na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu?

Materiał, z którego są wykonane

Spore znaczenie ma materiał, z którego skarpetki są wykonane. Dużą popularnością cieszy się bawełna, która ma doskonałe właściwości chłonne. Z drugiej strony materiał ten po nasiąknięciu może obcierać skórę. Skarpety z wiskozy są lekkie i przewiewne. W sklepach znaleźć można ponadto skarpetki wełniane. Wełna jest przewiewna i cechuje się świetnymi właściwościami izolującymi. Są jednak osoby na nią uczulone. W większości przypadków skarpetki sportowe wykonane są z mieszaniny materiałów naturalnych z syntetycznymi.

Oddychalność

To aspekt bardzo ważny u osób, które intensywnie się pocą. Skarpeta, która nie pozwala skórze oddychać to najgorszy możliwy wybór. Warto więc czytać opis produktu. Najlepsze skarpety sportowe przepuszczają powietrze. W przypadku treningów intensywnych postawić można na nowoczesne stopki. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się też skarpety z jonami srebra, które mają właściwości antybakteryjne.
Jak dobrać skarpetki sportowe do dyscypliny sportu?

Oczywiście warto pamiętać, do czego dany produkt będzie w praktyce wykorzystywany. Kolarze noszą skarpety dłuższe, bo stopki w czasie jazdy mogą się ze stóp zsuwać. Dla biegaczy z kolei kluczowe znaczenie ma rozmiar skarpetek. Za duże powodują mało przyjemne otarcia. Warto też postawić na modele o konstrukcji częściowo dociskającej np. śródstopie, które pomagają w stabilizacji stawu skokowego. Spory wybór skarpet sportowych można znaleźć w Decathlonie lub na tanisport.pl.

Chłodzenie i izolacja termiczna

Warto mieć w swojej szafie skarpety na różną pogodę. Niestety, gdy stopa zmarznie lub mocno się zapoci, konsekwencje bywają nieprzyjemne. Na szczęście obecnie w sprzedaży znaleźć można szereg modeli skarpet sportowych o właściwościach termicznych. Te termoaktywne sprawdzają się w przypadku jazdy na nartach czy desce snowboardowej. Ciekawym rozwiązaniem są skarpety wykonane z materiałów chłodzących, które odprowadzają ze skóry ciepło.

Wygoda użytkowania

Co ciekawe, niewiele osób zwraca na ten aspekt znaczenie, tymczasem różnice między poszczególnymi modelami są naprawdę spore. Wygodne skarpety sportowe to podstawa m.in. w przypadku osób, które na co dzień uprawiają dyscypliny wytrzymałościowe. Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim skarpety bezszwowe, które są bardzo wygodne i nie powodują otarć. Nie bez znaczenia jest ściągacz. Dobrze, gdy część skokowa skarpetki lekko obciskała skórę. Jednak u osób, które ćwiczą długo i intensywnie gumka na górze skarpety bywa często problematycznie. Kostki zaczynają bowiem nieco puchnąć. Podczas zakupu skarpetek sportowych warto zawsze jest przeczytać dokładnie ich opis.

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj