Soki latem – wyciskarka wolnoobrotowa czy sokowirówka?

  • Najlepsze soki

Lato to okres, w którym bardziej niż po stałe przekąski sięgamy po orzeźwiające napoje. Do ich wykonania niezbędny jest jednak odpowiedni sprzęt, a jego wybór wpływa na jakość soków. Odpowiadamy na pytanie – wyciskarka wolnoobrotowa czy sokowirówka?

Jak działa sokowirówka?

Wybór sprzętu wyciskarka czy sokowirówka, które dostępne są w atrakcyjnych cenach w sklepach internetowych oraz stacjonarnych sklepu Avans, uzależniony jest w dużej mierze od tego, na jakim rodzaju soku nam zależy.

Sokowirówka to sprzęt, który znany jest od wielu dekad. Jego użycie w kuchni jest niezastąpione, jeśli zależy nam na otrzymaniu soku klarownego, pozbawionego miąższu oraz włókien z owoców. Z drugiej jednak strony otrzymany napój może niekiedy posiadać charakterystyczną piankę, która pojawia się na górze.

Jednym z największych atutów sokowirówki jest fakt, iż działa ona bardzo szybko. Dzięki temu możliwe jest otrzymanie dużej ilości soku, w bardzo krótkim czasie. Ostrza kroją owoce, przez co od razu wytwarzany jest sok. Przygotowanie dowolnego soku jest jeszcze szybsze dzięki możliwości wkładania całych owoców do pojemnika. Dzięki temu nie trzeba ich odpowiednio przed wyciskaniem kroić.  Ponadto sokowirówka posiada o wiele mniej części i szybciej się ją myje.

Niemniej jednak posiada ona zazwyczaj metalowe ostrza, których szybka praca jest z drugiej strony wadą, bowiem podczas wyciskania mogą ulatniać się liczne wartości odżywcze oraz witaminy, jakie są dostępne w wyciskanych owocach. Szybka praca to również podniesiona temperatura, która zmniejsza wartość soków.

Jak działają wyciskarki wolnoobrotowe?

Dostępne w NeoNet na promocji i nie tylko wyciskarki to sprzęt dedykowanym tym, którzy od wyciskanego w domowych warunkach soku wymagają czegoś więcej. Otrzymywane w ten sposób napoje są najlepszym przykładem zdrowia. Ich praca opiera się na ściskaniu składników, a użyte do tego celu elementu wykonane są zazwyczaj z plastiku. Dzięki temu nie dochodzi do utleniania się wartości odżywczych soków.

Największą zaletą wyciskarek jest fakt, iż możliwe jest wyciskanie soków nie tylko z owoców, ale również z warzyw oraz roślin liściastych. Dzięki temu pula przygotowywanych soków w znacznym stopniu się powiększa, dając możliwości na smaczne kompozycje. Co więcej, niektóre modele mają specjalne przystawki, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie przecierów, past czy sorbetów.

Warto jednak pamiętać, że chociaż wyciskarka pracuje ciszej, niż sokowirówka, również sam czas przygotowywania soków jest dłuższy, ponieważ składniki należy wcześniej pokroić, a i same obroty sprzętu są wolniejsze. Również otrzymywany sok jest inny niż ten z sokowirówki, bowiem może znaleźć się w nich miąższ czy mniejsze cząsteczki.

Podsumowanie

Sokowirówka zdecydowanie jest polecana osobom, które cenią sobie szybkość oraz lubią sok z owoców. Dla osób, które przede wszystkim stawiają na jakość soków dedykowane są właśnie wyciskarki.

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj