Śmigus-dyngus – zobacz czym możesz zaskoczyć znajomych

  • Pomysły na udany Poniedziałek Wielkanocny

Tradycyjnie w Lany Poniedziałek należy kogoś oblać − najlepiej tak, żeby ta osoba niczego się nie spodziewała. Jeśli nie masz jeszcze pomysłu na to, jak zrobić psikusa swoim bliskim, sprawdź nasze pomysły i spraw, by tegoroczny śmigus-dyngus był niezapomniany!

Zwyczaj oblewania

Zanim zaczniesz rozglądać się za sikawką, warto wiedzieć, jakie były początki tradycji związanej z Lanym Poniedziałkiem. W dawnych czasach Słowianie świętowali nadejście wiosny smagając napotkane osoby witkami i oblewając ich wodą – miało to symbolizować oczyszczenie, a ponadto sprzyjać płodności. Właśnie dlatego kiedyś oblewane były tylko panny. Z czasem zostały one obdarowane prawem rewanżu i w niektórych regionach mogły się panom odpłacić. Obecnie niektóre elementy tej tradycji uległy pewnym zmianom i teraz wszyscy mogą zostać oblani, bez względu na płeć. Wraz z upływem czasu zwyczaj ten stał się też popularniejszy. Kiedyś Lany Poniedziałek był obchodzony przede wszystkim na wsi – dzisiaj chłopców z pistoletami na wodę można zobaczyć wszędzie, choć niektórzy nie chcą sięgać po specjalne gadżety i korzystają ze zwykłych wiader, a nawet szklanek. Wśród starszych osób rozpowszechniło się również używanie perfum i aplikowanie ich na przechodzące panie.

Pomysły na Lany Poniedziałek

Rodzinę najłatwiej zaskoczyć nalewając wody do dużej miski i ustawiając ją obok łóżka. Niczego nie podejrzewająca osoba wstanie i na dzień dobry, zanurzy w niej stopy. Wystarczy nalać tylko trochę, tak by zbyt wiele wody nie wylało się na podłogę. Możesz też zorganizować bliskim mokrą pobudkę i z samego rana, kiedy będą jeszcze spać w łóżkach, oblać im twarze strumieniem z pistoletu. Poręczne modele kupisz na Aliexpress, gdzie od czasu do czasu można robić zakupy w niższej cenie, mając kody rabatowe. Nieco odważniejszą propozycją jest wlewanie wody do butów, ale należy się wcześniej upewnić, że przy okazji nie ulegną one zniszczeniu. Klasyczny żart z ustawianiem wiadra na uchylonych drzwiach też może zrobić wrażenie. Zanim jednak zaczniesz planować dyngusowe kawały, upewnij się, że Twoi znajomi i krewni będą się śmiać razem z Tobą − nie każdy traktuje to jako dobrą zabawę.

Gadżety na śmigusa-dyngusa

W internecie nie brakuje przyrządów, dzięki którym dyngusowe zabawy mogą stać się jeszcze lepsze! Warto zwrócić uwagę na plastikowe sikawki w kształcie jaj − są niewielkie i kształtem nawiązują do Wielkanocy. Ich użycie zwykle nie grozi zbyt dużym zmoknięciem, ponieważ zazwyczaj wydobywa się z nich niewiele wody. Z kolei młodszym dzieciom na pewno spodobają się kolorowe pistolety na wodę, dostępne w różnych rozmiarach. Równie dużą frajdę przyniosą balony napełniane wodą, rzucane w stronę znajomych (najlepiej delikatnie, żeby nikomu nie stała się krzywda). Samemu nie jest łatwo nalać wody do worka bądź balonika, na szczęście na Allegro można bez trudu znaleźć specjalne przyrządy służące do tego celu. W tym sklepie internetowym na niektóre produkty obowiązują zniżki i promocje warto, więc przejrzeć jego ofertę i spróbować zaoszczędzić na gadżetach do polewania.

Śmigus-dyngus to święto, które wyzwala kreatywność (szczególnie u osób, które planują zaskoczyć swoich kolegów) i może być źródłem wspaniałej zabawy. Trzeba jednak pamiętać, że choć ma ono swoich zwolenników, przeciwników też nie brakuje. Choć wiele osób lubi oblewać innych wodą, mało kto chce być zmoczony, dlatego przy planowaniu poniedziałkowych psikusów, trzeba uważać, żeby nie przesadzić. Najlepiej bawić się w gronie rodziny i znajomych, którzy nie mają nic przeciwko tej tradycji.

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj