Rolki – jakie wybrać?

  • Rolki – jakie wybrać?

Wybieramy rolki – na co zwracać uwagę?

Jazda na rolkach to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Przy okazji można ładnie wyrzeźbić sylwetkę i zgubić kilka nadprogramowych kilogramów. Okazuje się też, że zakup tego rodzaju sprzętu wcale nie musi wiązać się z wielkimi wydatkami. Wystarczy regularnie śledzić promocje na takich sklepach jak ABC FITNESS. Jak zatem wybrać odpowiednie rolki? Na co warto w tym przypadku zwrócić uwagę?

Przede wszystkim rozmiar

Okazuje się, że rozmiar noszonych na co dzień butów nie ma przełożenia na rozmiar rolek. Dlatego też nigdy nie należy ich kupować bez mierzenia. Warto przy tym wiedzieć, że rozmiary rolek różnych producentów są dość zróżnicowane.
Przed udaniem się na zakupy dobrze jest zmierzyć rozmiar swojej stopy. Rolki zawsze mierzy się w skarpetach, w których będzie się jeździć lub jeszcze grubszych. But od rolki trzeba zapiąć mocno, aby dobrze się trzymał nogi. Jednocześnie jednak nie może jej zbytnio uciskać. Potem należy w nich wstać i ugiąć nogi. To najlepszy sposób na to, aby sprawdzić czy but nie uciska i nie obciera palców czy pięt. Palce u stóp zawsze powinny mieć swobodę ruchu. Stopa nie może mieć z kolei możliwości przemieszczania się w bucie, gdyż to sprzyja różnego rodzaju kontuzjom.

Kluczowe znaczenie ma but

Najwięcej uwagi należy zawsze poświęcić butom, które muszą być idealnie dopasowane. Tylko wówczas jazda będzie komfortowa. Warto stawiać przy tym na modele wykonane z materiałów przewiewnych, w których stopa nie będzie się pociła. Buty muszą być stabilne. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z rolkami często wybierają buty miękkie, sznurowane z kompozytową cholewką. Dzięki temu mogą łatwo dopasować je do swoich nóg. Niektóre modele posiadają dodatkowe klamry.

Jakie kółka wybrać?

Początkujące osoby niekiedy nie zwracają zbyt dużej uwagi na kółka. To podstawowy błąd, gdyż są one jednym z bardziej istotnych elementów rolek. Płoza najczęściej ma cztery kółka. Dzielą się one na dwa rodzaje – duże i małe. Kółka małe sprawdzają się podczas wolnej jazdy (do 20 km/h). Cechują się dobrą zwrotnością i przyczepnością do podłoża. Do jazdy szybkiej przeznaczone są większe kółka, które mają jednak gorszą zwrotność i niską przyczepność do podłoża.
Nie bez znaczenia jest także twardość kółek. Oznaczana jest ona przez cyfrę i literę A. Im niższa wartość liczbowa, tym kółka są bardziej miękkie. Są one idealne do wolnej jazdy, ale z drugiej strony szybko się zużywają. Kółka twarde są bardziej wytrzymałe i pozwalają na szybszą jazdę. Cechują się jednak niską przyczepnością do podłoża.

Łożysko i płozy

Sporo uwagi warto poświęcić łożyskom, od których zależy szybkość i płynność jazdy. Łożyska oznaczone są symbolem ABEC. W sprzedaży spotkać można rolki z łożyskami ABEC3, ABEC5, ABEC7 i ABEC9. Im oznaczenie cyfrowe jest wyższe, tym łożyska pozwalają na szybszą jazdę.
Ponadto duże znaczenie mają płozy. Wyróżnia się przy tym płozy aluminiowe, kompozytowe i karbonowe. Płozy aluminiowe i karbonowe pozwalają na szybką jazdę. Są dodatkowo stabilne i lekkie. Ponadto te wykonane z aluminium nie przenoszą drgań.

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj