Robot kuchenny – sprawna pomoc w kuchni

  • Robot kuchenny – sprawna pomoc w kuchni

Robot kuchenny to niepozorne urządzenie, które spełnia wiele zadań i znacznie ułatwia pracę w kuchni. Pozwala na szybkie przygotowywanie smacznych i pożywnych posiłków. Jak jednak wybrać odpowiedni model, gdy wybór na rynku jest tak szeroki?

Robot kuchenny i jego zalety

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak działa robot kuchenny i ile zadań może wykonywać. Dzięki temu urządzeniu w wielu przypadkach można skrócić czas przygotowywania potraw o połowę. Oczywiście kluczem do sukcesu jest wybranie odpowiedniego modelu. Oferta urządzeń tego rodzaju na rynku jest bardzo szeroka. Czym zatem warto się w tej sytuacji kierować?

Kwestią podstawową jest to, czy napęd znajdować się ma w podstawie robota, a może w jego górnej części? Różnica jest naprawdę istotna, bo od tego zależy funkcjonalność urządzenia. Jeszcze kilka lat temu w sklepach spotkać można było jedynie modele z silnikiem w podstawie. Wówczas w gnieździe napędu postawić można przystawki np. blender czy malakser. Obecnie jednak coraz częściej napęd znajduje się na górze. Takie urządzenia przypominają nieco miksery z misą. W przypadku robotów planetarnych do gniazd napędu podłącza się odpowiednie końcówki. Są to urządzenia niezwykle praktyczne i funkcjonalne, gdyż w każdej chwili można przerwać ich pracę i podnieść napęd. Obu rodzajów urządzenia zakupić można m.in. w sklepach Media Markt czy OleOle.

Pojemność i moc

W tym przypadku mowa jest o pojemności wszystkich przystawek. W praktyce liczy się jednak przede wszystkim pojemność malaksera. Podczas przygotowywania posiłków dla kilku osób, warto postawić na model o pojemności minimum 3 litrów. Ponadto, jak zawsze, spore znaczenie ma moc urządzenia. Od niej zależy to, jakie czynności robot kuchenny jest w stanie wykonać. Proste modele nie mają problemu z ubijaniem piany czy przygotowywaniem koktajli. Jednak, gdy robot ma dodatkowo wyrabiać ciasto i siekać warzywa, dobrym pomysłem jest zakup urządzenia o mocy powyżej 700W. Do mielenia mięsa przeznaczone są maszyny o mocy minimum 1000 W.

Jaki robot kuchenny wybrać?

Obecnie w sklepach spotkać się można z robotami z misami plastikowymi i metalowymi. Kiedy cena nie jest ograniczeniem, warto zdecydować się na misę metalową. Metal jest bowiem materiałem wytrzymałym, łatwym do mycia i niezwykle trwałym. Wraz z upływem czasu nie ulega przebarwieniom. Dużą popularnością cieszą się wciąż również misy plastikowe. Tutaj też znaleźć można modele dość wytrzymałe.

Istotnym parametrem w przypadku robotów kuchennych jest ponadto regulacja obrotów. W praktyce, im więcej wariantów szybkości pracy, tym lepiej. W ten sposób można dostosować moc urządzenia do danego zadania. Najlepszym rozwiązaniem jest regulacja płynna, która odbywa się poprzez pokrętło.
Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę to liczba przystawek do robota. Im jest ich więcej, tym lepiej. Każda zwiększa bowiem funkcjonalność urządzenia. Obecnie zupełna podstawa do kubek do miksowania i moduł malaksera. Ponadto spotkać się można z modułami do sokowirówki, szatkownicy czy maszynki do mięsa.

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj