Przepis na dobrą książkę!

  • Przepis na dobrą książkę!

Jak wydać książkę?

Napisanie i wydanie książki jest związane ze swego rodzaju prestiżem. Nic więc dziwnego, że wielu twórców dąży do wykonania takiego planu. Obecnie wydanie książki jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Oto kilka wskazówek, do których warto jest się odnieść, wydając swoje dzieło.

Wydanie książki przez wydawnictwo

Myśląc o zobaczeniu naszego dzieła na pólkach Empik, pierwszym odruchem jest wysłanie go do wydawcy. Wynika to z faktu, iż jeszcze do niedawana pisarze po prostu nie mieli innych opcji. Internet otworzył szereg możliwości, ale to wydanie książki przez wydawnictwo wydaje się być opcją bezpieczniejszą oraz bardziej profesjonalną.
Wiązanie się z wydawnictwem ma zarówno plusy, jak i minusy. Największą zaletą jest to, że ze wszystkich metod, ta jest najtańsza. Ty jako twórca przekazujesz swoją wartość intelektualną i nie interesujesz się niczym więcej – wszystkie koszty ponoszone są przez wydawnictwo. To po ich stronie leży opłacenie korekty, łamania tekstu, projekt okładki, druk oraz dystrybucja. W ramach tej kwoty wliczona jest również promocja książki, jednak jeśli nie jesteś poczytnym pisarzem, możesz zapomnieć o rozbudowanej kampanii reklamowej.
Jednym z największych minusów wydawania książki w ten sposób jest konieczność oddania praw autorskich. Zazwyczaj prawa przenoszone są na okres 7 lat. Oznacza to, że w tym czasie, jeśli Twoja książka będzie się słabo sprzedawać, a Ty będziesz chciał wydać ją ponownie, będziesz zmuszony przeczekać te 7 lat, aż prawa ponownie będą Twoje.

Wydawnictwo selfpublishing

Zapewne jedynie mały odsetek książek, które znajdują się w księgarniach typu taniaksiążka.pl jest wydawana w taki sposób. Selfpublishing to zapłacenie wydawnictwu za wydanie Twojej książki. Tutaj znowu całość prac jest po stronie wydawnictwa, jednak oprócz konieczności wydania niekiedy niemałych kwot, nie jesteś zmuszony do przenoszenia praw autorskich na wydawnictwo. Ponadto, jeśli będziesz mieć taką ochotę, możliwe będzie wydanie książki również w innych wydawnictwach.
Różnica leży również w tantiemach. W tradycyjnym wydawnictwie zarobisz ok. 10% tego, jaka jest całkowita cena książki. W wydawnictwach selfpublishingowych dostajesz ok 50%. Jeśli zatem koszty wydawania książki nie będą relatywnie duże, a książka będzie dobra, może się okazać, że ten rodzaj wydawania książek będzie bardziej dochodowy.

Wydanie książki samemu

To model, w którym nie tylko ponosisz wszystkie koszty sam, to jeszcze musisz wykonać całość pracy nad książką. Bardzo przydatne w takiej sytuacji będzie stworzenie dedykowanej strony lub landing page, które będą twoim głównym źródłem sprzedaży książki.

Marketing podczas wydawania książki

Niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujesz, pamiętaj o tym, by zawsze zapewnić sobie dobry marketing. Bez niego nikt nie dowie się o książce, a im więcej osób będzie nią zainteresowane, tym większa szansa, że ją kupią. Wykorzystuj wielokanałowość np. informacje prasowe oraz krótkie wideo, które w najlepszy sposób będzie prezentowało ciekawe treści z książki. Ponadto udzielaj się w mediach społecznościowych i jeśli tylko to możliwe, wspominaj o wydanej książce.

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj