Przegląd samochodu przed długą podróżą

  • przegląd przed trasą

Samochód – jak każdy sprzęt – również ulega zużyciu. Styl jazdy oraz warunki atmosferyczne mają istotny wpływ na stan poszczególnych części auta. Dlatego oprócz obowiązkowych badań technicznych, warto robić także okresowe przeglądy. Jest to istotne nie tylko po zakupie używanego samochodu i sytuacji, gdy mamy wrażenie, że z autem dzieje się coś niedobrego. Przeglądy warto wykonywać również przed planowaną dłuższą podróżą. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Przyjmuje się, że po przekroczeniu 15 tysięcy kilometrów, kierowcy powinni wykonać przegląd stanu auta – to tyle, ile przeciętny kierowca przejeżdża w ciągu roku. Dla tych, którzy przekraczają tą wartość kilkakrotnie, przeglądy są szczególnie ważne. W końcu chodzi o to, by wszystkie mechanizmy były sprawne i nie zawiodły w trasie. Jeśli nie wymienimy oleju lub klocków hamulcowych, gdy się zużyją, auto nie będzie prawidłowo funkcjonować. Bez regularnych przeglądów może dojść do awarii, która w najlepszym wypadku odbije się na naszej kieszeni, w najgorszym – będzie zagrażała bezpieczeństwu naszych bliskich lub innych uczestników ruchu drogowego.

Samodzielny przegląd

Część czynności możemy wykonać samodzielne. W większości są to jednak działania kontrolne, które pozwolą nam ocenić ogólny stan samochodu. Gdzie szukać części, jeśli okaże się, że wymagają wymiany? Warto zajrzeć na stronę Iparts.pl lub Tyres Outlet, gdzie znajdziemy szeroki wybór części, a fachowa obsługa doradzi w razie wątpliwości.

Samodzielnie możemy skontrolować poziom płynu chłodniczego i płynu do spryskiwaczy, sprawdzić stan wycieraczek oraz opon, głębokość bieżnika, a także ocenić stan żarówki. Te ostatnie możemy spróbować wymienić samemu, jednak nie jest to opłacalne, gdy wiemy, że zajmie dużo czasu. Musimy pamiętać, że wizyta w serwisie jest konieczna, gdy mamy żarówki ksenonowe. Na własną rękę możemy też wymienić olej silnikowy, jednak nie jest to najlepszy pomysł z dwóch względów. Po pierwsze – za sam olej zapłacimy tyle, co za wymianę filtra i oleju w warsztacie. Po drugie – sami musimy zatroszczyć się o prawidłowe zutylizowanie starego oleju.

Wizyta w warsztacie

Nowoczesne rozwiązania technologiczne sprawiają, że praktycznie niemożliwa jest już samodzielna naprawa samochodu oraz jego szczegółowy przegląd. Do warsztatu warto wybrać się, by sprawdzić stan baterii i przeprowadzić test akumulatora. Przy okazji serwis wykona również diagnozę stanu instalacji elektrycznej auta. Warto też wymienić olej silnikowy, a także świece zapłonowe, jeśli tego wymagają. Dobrze jest też zadbać o wyczyszczenie klimatyzacji i sezonową wymianę opon.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wyruszając w długa podróż naprawdę warto zadbać o sprawdzenie stanu auta. Wyeksploatowanie niektórych jego części może prowadzić do poważnych konsekwencji. To nie tylko utrata roszczeń gwarancyjnych (w przypadku nowych samochodów), to przede wszystkim zagrożenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Niesprawne hamulce lub uszkodzenie układu elektrycznego, które nie zostały odpowiednio wcześnie wykryte mogą okazać się tragiczne w skutkach.

Przeglądy auta powinno wykonywać się częściej niż raz w roku. Warto przy okazji wizyty w warsztacie oprócz naprawy usterki, poprosić też o przegląd. Mechanik sprawdzi stan auta za darmo lub za niewielką dopłatą.

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj