Lato tuż-tuż, zaplanuj wakacje!

  • Pomysły na wakacyjny czas

Jeżeli coraz częściej zamiast pracować, wyobrażasz sobie, że wylegujesz się na plaży albo wspinasz się po górskich szlakach, to znak, że najwyższy czas zacząć układać wakacyjne plany! Jak to zrobić, by zobaczyć wymarzone miejsca i jednocześnie zaoszczędzić?

Samodzielnie czy z biurem podróży

Zanim na dobre zaczniesz planowanie, zastanów się, czy wolisz wyjazd z biurem podróży, czy chcesz samodzielnie wszystko zorganizować. Jeśli nie lubisz zaprzątać sobie głowy organizacją i bardziej odpowiada Ci pierwsza opcja, zdążysz jeszcze skorzystać z ofert first minute, które umożliwiają zniżki na wyjazdy do wybranych miejsc. Biuro podróży TUI proponuje tańsze wakacje za granicą m.in. w Bułgarii, Turcji i Portugalii – sprawdź, jakie inne miejsca możesz odwiedzić w ramach tej oferty.

Wybierasz organizację na własną rękę? W takim razie, czeka Cię trochę więcej przygotowań, ale z drugiej strony, możesz samodzielnie wybierać odwiedzane miejsca i skorzystać z tanich możliwości noclegu. Zacznij od przygotowania listy miejsc, które chciałbyś zobaczyć i regularnie sprawdzaj, czy można do nich wykupić tanie loty . W ten sposób, masz duże szanse zaoszczędzić na transporcie. Jeśli jednak nie chcesz korzystać z samolotu, wejdź na platformę Bla Bla Car i umów się z kierowcą, który jedzie w tym samym kierunku co Ty, i zgadza się dowieźć Ciebie oraz Twoich towarzyszy podróży do celu za niewielką opłatą.

Zakwaterowanie

Jeśli chcesz wyjechać na tanie wakacje i spędzić noc w hotelu, możesz sprawdzić promocje w biurach podróży albo zobaczyć, jakie oferty noclegów są do wyboru na Booking.com − platformie, która akceptuje kody rabatowe. Pamiętaj tylko, by sprawdzać, w jakiej odległości od centrum znajdują się wyświetlane propozycje oraz czy w pobliżu znajdują się jakieś przystanki autobusowe lub stacje metra. Warto też przeczytać opinie gości, odwiedzających wybrane miejsca i upewnić się, że w hotelu jest dostęp do Wi-Fi.

Inną propozycją wartą rozważenia jest wynajem lokalu w ramach Airbnb lub skorzystanie z couchsurfingu. Niedrogą opcją jest także nocleg w hostelu, a nawet namiot na polu kempingowym, nie są to jednak propozycje dla każdego. Ale jeśli nie chcesz pokoju w hotelu, za to lubisz poznawać nowych ludzi, zdecydowanie powinieneś rozważyć te pomysły!

Przewodnik potrzebny od zaraz – jakie informacje należy sprawdzić?

Jeżeli jedziesz na zorganizowaną wycieczkę objazdową, prawdopodobnie nie musisz martwić się o przewodnika, który zaprowadzi Cię do głównych atrakcji i opowie ich historię. Wyjazd bez biura podróży oznacza jednak, że sam musisz utworzyć listę atrakcji oraz sprawdzić ceny wejściówek. Skąd brać potrzebne informacje? Przede wszystkim z przewodników, a także blogów podróżniczych. Z nich dowiesz się, co warto odwiedzić i ile mniej więcej pieniędzy należy na to przeznaczyć. Na wszelki wypadek, sprawdź też aktualne ceny podane na stronach wybranych instytucji.

Nie zapomnij też o sprawdzeniu w jakich odległościach są od siebie położone punkty do zwiedzania i czy w związku z tym, nie będziesz musiał skorzystać, np. ze środków komunikacji miejskiej lub wynajętego samochodu. Na wszelki wypadek, wybierz też miejsca priorytetowe, które najbardziej chcesz zobaczyć. Jeżeli okaże się, że nie można wszędzie dotrzeć, przynajmniej zwiedzisz najważniejsze dla siebie punkty.

 

Ostatnia, ale niemniej ważna kwestia, o jakiej trzeba pamiętać, to ubezpieczenie. Wyrób sobie kartę EKUZ jeśli jedziesz do krajów UE lub EFTA, wykup też ubezpieczenie turystyczne, a jeśli jedziesz z biurem podróży, upewnij się, że jest ono wliczone w cenę. W ten sposób zapewnisz sobie ochronę i będziesz mógł bez obaw wyjechać na zasłużone wakacje!

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj