Jakie okulary przeciwsłoneczne będą dla Ciebie?

  • Wybierz dobre okulary przeciwsłoneczne

Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny gadżet, ale także produkt pierwszej potrzeby. Dobrej jakości szkła chronią nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz zapobiegają starzeniu się skory wokół nich. Podpowiadamy jak wybrać odpowiedni model i soczewki.

Okulary przeciwsłoneczne – rodzaje

Okulary przeciwsłoneczne, w zależności od użytego filtra, można podzielić na kilka rodzajów. Najbardziej znane modele to te z podstawowym filtrem UV, który zależnie od swojej kategorii zapewnia częściową lub całkowitą ochronę przed promieniowaniem. W przypadku mocnego słońca najlepsze są filtry o mocy minimum UV 400 i kategorii 3 lub 4. Warto kupować okulary w sprawdzonym miejscu — jeśli są przyciemniane, a nie mają zabezpieczenia przed promieniowaniem UV, to mogą przyczynić się do pogorszenia wzroku. Wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne można znaleźć w sklepie Polski Optyk. Zachęcamy do skorzystania ze zniżki.

Inny popularny typ to okulary polaryzacyjne zalecane szczególnie podczas górskich wycieczek, jazdy na nartach, wędkowania oraz prowadzenia samochodu. Soczewki polaryzacyjne wykorzystują efekt rozchodzenia się światła i dostosowują go tak, by obraz był bardziej wyraźny, a kolory żywe. Wybrane modele dostępne są na Allegro. Warto zdobyć kody rabatowe oraz sprawdzić aktualne promocje.

Okulary z fotochromem stosowane są w głównej mierze przez osoby z wadą wzroku. Filtr  dostosowuje się  do stopnia nasłonecznienia i reguluje ilość przepływającego światła. Najlepiej dobrać odpowiednie szkła w profesjonalnym salonie optycznym.

Okulary przeciwsłoneczne – kolory szkieł

Wybór koloru szkieł nie powinien być podyktowany jedynie modą, ale także względami praktycznymi. Barwa soczewki odpowiada bowiem określonym właściwościom fizycznym i ma różne przeznaczenie. Ciemne okulary przeciwsłoneczne przepuszczają najmniej promieni słonecznych – stopień zaciemnienia szkła wyrażany jest liczbowo od 1 do 4, gdzie 1 oznacza te najjaśniejsze.  Kierowcy nie powinni wybierać najciemniejszych okularów o oznaczeniu 4, gdyż są zbyt silne i ograniczają widoczność podczas jazdy.

Soczewki szare zachowują naturalne kontrasty i barwę otoczenia, a brązowe wyostrzają kontrast i sprawiają, że oko odpoczywa. Są to dwa najbardziej popularne kolory, które sprawdzają się latem, podczas silnego nasłonecznia.

Żółte oraz pomarańczowe soczewki o jasnym zabarwieniu nadają się jedynie na szare, jesienne dni, podczas opadów śniegu i mgły oraz w miejscach o niedostatecznej ilości światła. Ich wadą jest to, że zakłócają naturalne kolory oraz nie chronią przed intensywnymi promieniami słonecznymi. Nie powinny być używane przez kierowców podczas jazdy w dzień, sprawdzą się jednak w nocy.

Fioletowe szkła sprawiają, że barwy w oddali są niewidoczne. Stosowane są głównie przez myśliwych. Natomiast zielone soczewki poprawiają kontrast i widoczność po zmroku oraz zmniejszają uczucie zmęczenia oczu. Nie mogą ich jednak stosować kierowcy – zaburzają czytelność sygnalizacji świetlnej. Tak samo jest w przypadku szkła czerwonego oraz niebieskiego. Okulary przeciwsłoneczne o różnych kolorach oraz stopniu zaciemnienia dostępne są w Vision Express.

Okulary przeciwsłoneczne – kształt twarzy

Po podjęciu decyzji o typie okularów oraz kolorze szkieł można przejść do ostatniego etapu, jakim jest dobranie oprawek do kształtu twarzy. Najważniejsze jest, żeby były dopasowane na tyle, aby światło nie wpadało do oczu bokiem.

Dla osób o twarzy:

  • kwadratowej – zaokrąglone oraz zakrzywione okulary przeciwsłoneczne, które lekko zasłaniają brwi,
  • okrągłej – oprawki prostokątne, które optycznie wydłużają twarz,
  • owalnej – modele o wszystkich kształtach,
  • trójkątnej –  delikatne oprawki z wyraźnie zarysowanymi poziomymi liniami.

Aby okulary przeciwsłoneczne pełniły funkcję ochronną, powinny posiadać odpowiednie filtry oraz dopasowany do sytuacji kolor soczewek i kształt oprawek.

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj