Jaki komputer wybrać do pracy?

  • Jaki komputer wybrać do pracy?

Wyobrażając sobie swoje idealne stanowisko pracy, na biurku widzimy laptop czy tradycyjny komputer stacjonarny? W okresie poświątecznych, karnawałowych lub wiosennych wyprzedaży warto rozejrzeć się za mocnym sprzętem, który doskonale sprawdzi się w codziennej pracy. Na takie promocje można trafić w sklepach ze sprzętem elektronicznym, na przykład w Media Markt lub Avans.

Do jakiej pracy komputer?

Pierwszą sprawą, którą należy wziąć pod uwagę w kwestii wyboru komputera, jest to, do jakich prac będzie wykorzystywany. Ci, którzy potrzebują komputera do pracy z materiałami multimedialnymi, czyli na przykład do obróbki wideo lub grafiką komputerową, będą potrzebować zdecydowanie mocniejszych urządzeń. Najrozsądniejszym wyborem będzie procesor Intel Core i5 najnowszej generacji. Do tego trzeba dobrać kompatybilną z nim płytę główną i koniecznie obudowę z wydajnym systemem chłodzenia. W sprzęcie do tak wymagających prac warto zamontować 8, a nawet 16 GB pamięci RAM, a także szybki dysk SSD do łatwiejszego dostępu do plików oraz pojemny dysk HDD, który pozwala na składowanie znacznej ilości plików. By móc swobodnie pracować na plikach multimedialnych, należy zwrócić uwagę na kartę graficzną.

Praca w biurze

Czasami potrzebny jest komputer do wykonywania prac biurowych. Jakie czynności najczęściej wykonuje się na komputerach biurowych? Korzysta się z różnego rodzaju pakietów biurowych, poczty elektronicznej, przeglądarek internetowych. Tu sprawdzi się mniej wydajny, a co za tym idzie, również nieco tańszy procesor Intel Core i3 oraz podstawowy model płyty głównej. Można więc przemyśleć kupno 8 GB pamięci RAM – w porównaniu z komputerem o 4 GB pamięci będzie to znaczne ułatwienie. Pracując z dokumentami tekstowymi, potrzebny będzie szybki dysk SSD o niewielkiej pojemności. Można go również zastąpić dyskiem HDD o małym rozmiarze. Jeśli chodzi o moc obliczeniową, to komputery przeznaczone do pracy biurowej, warto podkreślić, że nie potrzebuje on dużej mocy obliczeniowej, więc można go wyposażyć w zasilacz o mniejszej mocy. Do wykonywania prac biurowych nie jest potrzebna karta graficzna o zaawansowanych rozwiązaniach technologicznych. Zintegrowany z procesorem układ graficzny może okazać się wystarczający.

Precyzyjny i szybki komputer do każdej pracy

Komputery do prac biurowych nie muszą być zawrotnie wydajne, jednakże nie należy przesadzać z oszczędzaniem na takim urządzeniu. Zbyt słaby komputer może przyczynić się do obniżenia wydajności pracy pracownika – słaba maszyna może po prostu wydłużać czas realizacji poszczególnych zleceń. W perspektywie kilku miesięcy kupno komputera o niskiej wydajności może okazać się zwyczajnie nieopłacalne. Należy również podkreślić, że nowoczesne podzespoły są tworzone z myślą o oszczędzaniu energii, co przynosi zyski w dłuższym czasie.

Jeśli zaś chodzi o komputery do pracy z multimediami, warto zastanowić się nad takim sprzętem, który daje możliwość jego rozbudowania w przyszłości. To istotne z punktu widzenia nowych technologii. Ostatecznie komputer jest przecież inwestycją na lata.

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj