Jak zachęcić dzieci do czytania? Polecamy najlepsze sposoby oraz książki na start!

  • Dzieci a czytanie

Dla wielu ludzi czytanie to sposób na życie. Pozwala zrelaksować się, przenieść do innej rzeczywistości, rozwijać wyobraźnię i uczy samodzielności. A co z dziećmi? Dlaczego warto wyuczać w nich nawyk czytania książek? I najważniejsze pytanie – jak sprawić, by dziecko zaczęło sięgać po książki z własnej woli?

Dziecko w świecie – jak go poznać?

Dziecko od najmłodszych lat życia poznaje świat za pośrednictwem wszystkich zmysłów – dzieciństwo to najbardziej intensywny czas jego rozwoju. Każdego dnia przyswaja ono niezliczoną ilość informacji. W porządkowaniu wiedzy o świecie niezbędni są rodzice, którzy tłumaczą i pokazują przykłady. W pracy nad rozwojem dziecka sięgają oni po różnego rodzaju akcesoria. Nowoczesne interaktywne zabawki pozwalają zobaczyć kształt, kolor, poczuć formę oraz usłyszeć dzięki – takie zabawki dostępne są na przykład tutaj. Warto czasami wrócić jednak do tradycyjnych źródeł poznawania świata, czyli do książki dziecięcej.

Literatura dla dzieci i młodzieży

By książka mogła być w pełni zrozumiała dla czytelnika, powinna być dostosowana do jego wieku. Po inne książki sięgnie rodzic w imieniu dwulatka, a po inne sam nastolatek. Od którego momentu można wprowadzać dziecko w świat literatury? W zasadzie bajki można czytać dziecku już od pierwszych dni życia – oczywiście dziecko nie zrozumie ich, ale najważniejszy będzie dla niego słyszany głos rodzica. Dziecko nie rozpozna poszczególnych słów, ale będzie rozróżniać intonację i barwę głosu. W kolejnych latach najważniejsze dla dziecka będą zamieszczane w książeczkach obrazki – duże, wyraźne i jednoznaczne. Zapisane na stronach książeczki słowa będą czytane przez rodzica. Wraz ze wzrostem dziecka, stosunek ikonografii do tekstu powinien się zmieniać – dziewięciolatek, który opanował podstawy czytania, samodzielnie będzie poznawał treści, a obrazki powinny być jedynie ciekawym urozmaiceniem lub wizualizacją trudnych pojęć. Całkiem inaczej będzie w przypadku znacznie starszych dzieci. Dwunasto-, trzynastolatkowie zaczynają eksperymentować z gatunkami literackimi i szukają tego, który najbardziej im odpowiada.

Jak zachęcić dziecko do czytania książek?

Najważniejsze w czynności dziecięcej lektury jest wspólne czytanie z rodzicami – im dziecko jest starsze, tym mniej pomocy w czytaniu potrzebuje ze strony rodziców. Rodzic jest w takich sytuacjach medium między książką a dzieckiem.

Książka nie jest zwykłym przedmiotem, dlatego powinna mieć swoje miejsce. Doskonale jest stworzyć minibiblioteczkę i uczyć dziecko, że książki należy odkładać w jedno miejsce, łatwo dostępne dla niego.

Dziecko, tak jak dorosły, ma swój gust. Warto więc przy wyborze brać pod uwagę jego preferencje. W przypadku starszych dzieci można skusić się nawet na wspólne wybieranie lektury w bibliotece lub w księgarni on-line Inbook.

Podsumowanie

Książka powinna być nieodłącznym towarzyszem życia dziecka. Ulubiony typ literatury lub bohater będą stanowić nieodłączny element jego życia – księgarnie takie jak Znak są pełne ciekawych książeczek, które pomogą dziecku w rozwoju.

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj