Jak spędzić Andrzejki – nasze propozycje

  • Andrzejkowe przepowiednie

Niedługo, w nocy z 29 na 30 listopada, przypada wigilia św. Andrzeja. Dawniej wierzono, że w tym czasie zasłona pomiędzy światem żywych i umarłych jest szczególnie cienka, przez co łatwiej się porozumieć z tymi, którzy już odeszli i poznać przepowiednie dotyczące przyszłości. Obecnie coraz mniej osób wierzy w wróżby, a andrzejki to przede wszystkim rozrywka. Jak się bawić w tę szczególną noc?

Kiedyś andrzejkowe przepowiednie były kierowane głównie dla panien, które chciały się dowiedzieć, jaki będzie ich ukochany albo kiedy wyjdą za mąż. Mężczyźni mieli swój odpowiednik tego święta kilka dni wcześniej, na imieniny Katarzyny. Teraz się to zmieniło i noc św. Andrzeja obchodzą wszyscy, bez względu na płeć i stan cywilny, a wróżby nie dotyczą wyłącznie małżeństwa, ale także ogólnych tematów związanych z przyszłością, takich jak praca, rodzina, itp.

Propozycje wróżb

Chyba najbardziej popularnym obrzędem jest lanie wosku na wodę. Gdy zaschnie, na podstawie kształtu jego cienia, można wywnioskować wygląd przyszłego męża albo kraj, z którego pochodzi. Z kolei osoby w związkach zobaczą w nim swój przyszły zawód. Innym sposobem na przewidywanie przyszłości jest obieranie jabłek. Wtedy wygląd skórek przybiera kształt pierwszej litery imienia ukochanego. Dziewczyny mogą się też dowiedzieć, która z nich najszybciej wyjdzie za mąż – wystarczy, że każda z nich zdejmie but z lewej nogi i położy go za butem koleżanki. Buty należy układać jeden za drugim, aż do momentu, kiedy jeden z nich dosięgnie drzwi. Jego właścicielka jako pierwsza zostanie żoną. Stosunkowo łatwo jest też przeprowadzić wróżbę z wykorzystaniem papierowego serca, na którym wypisane są różne imiona. Z pomocą igły należy przekłuć wycinankę od strony bez napisów, tak by nie dało się zobaczyć, czyje imię jest po drugiej stronie. To, które zostanie przebite, należy do przyszłej drugiej połówki. Oczywiście, lepiej nie brać wróżb zbyt poważnie, chociaż, kto wie? Może akurat jedna z nich się spełni?

Co robić w andrzejki?

Dawny zwyczaj nakazywał indywidualne robienie wróżb – miało to zapewnić ich skuteczność. Z czasem panny zaczęły spotykać się w grupach, a obecnie stawia się przede wszystkim na dobrą zabawę, dlatego powszechne są imprezy andrzejkowe, organizowane przez różne lokale, hotele lub ośrodki SPA ( Groupon ). Wspólne wróżenie połączone z tańcem, co roku przyciąga wielu spragnionych rozrywki chętnych. Należy jednak mieć na uwadze, że tego typu wydarzenia często nie odbywają się samą wigilię dnia św. Andrzeja, a dopiero w czasie weekendu. Warto też pamiętać, że tradycyjnie andrzejki symbolizują nadejście adwentu, czyli czasu wyciszenia, który kończy się Bożym Narodzeniem. Imieniny Andrzeja to, więc ostatnia okazja do zabawy.

Andrzejki w domu

Popularnością cieszą się również imprezy w domach, które nierzadko mają spokojniejszy, bardziej mistyczny charakter. Jak samemu zorganizować przyjęcie andrzejkowe? Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią atmosferę – dobrym pomysłem będą aromatyczne kadzidełka, a zamiast światła lamp, postaw na świece. Nie zapomnij też o przygotowaniu wszelkich niezbędnych akcesoriów do przeprowadzania obrzędów, takich jak, np. miska, klucz, jabłka, papier i coś do pisania. Na koniec, przygotuj jedzenie ( ), które będzie pasowało do atmosfery święta – idealną prz ), które będzie pasowało do atmosfery święta – idealną przciasteczka z wróżbą. Jeśli nawet posiłki będą nawiązywały do ezoterycznego klimatu, Twoje wydarzenie na pewno będzie niezapomniane!

Noc poprzedzająca imieniny świętego Andrzeja to magiczny czas, bez względu na to, czy ufasz przepowiedniom, czy nie. To okazja, by poczuć ducha dawnych czasów, kiedy wiara w nadprzyrodzone moce była o wiele bardziej powszechna. Świętuj w tym roku andrzejki i zobacz, jaka czeka Cię przyszłość!

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj