Jak dobrać oświetlenie do kuchni?

  • Jak dobrać oświetlenie do kuchni?

W kuchni ogromną rolę odgrywa odpowiednio dobrane oświetlenie. To właśnie ono w dużej mierze decyduje o wygodzie korzystania z tego pomieszczenia. W kuchni powinno być jasno, zwłaszcza podczas gotowania czy zmywania naczyń. Jakie więc lampy warto wybrać w tym przypadku? Jakie oświetlenie zapewni w kuchni dostateczną jasność?

Jakie oświetlenie wybrać do kuchni?

Zawsze należy przede wszystkim pamiętać o tym, że światło nie może razić w oczy osoby, która pracuje w kuchni. Nie może ono też powodować wyraźnych cieni w miejscu pracy. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się zamocowanie zaraz nad blatem rampy świetlnej, a więc półki z zamontowanymi punktami świetlnymi. Półka ta powinna mieć osłonę, aby światło nie rozpraszało się poza powierzchnią blatu.

Gdy nad blatem znajdują się szafki, oświetlenie powinno się znaleźć pod nimi. Punktami świetlnymi w tym przypadku mogą być np. klasyczne świetlówki lub żarówki halogenowe. Powinny one dawać światło o ciepłej barwie i wysokim wskaźniku oddawania barw, gdyż dzięki temu przygotowywane w kuchni potrawy zachowują swój naturalny wygląd. Żarówki idealne do kuchni można bez problemu zakupić w Castoramie. czy w Salonach Agata.

Oświetlenie centralne to podstawa

Tak samo jak w każdym pomieszczeniu, również i w kuchni, niezbędne jest oświetlenie ogólne, które włącza się po wejściu do wnętrza. Nie musi być ono jednak bardzo jasne. Górne światło musi być rozproszone. Ewentualnie powinno się najpierw odbijać od sufitu, aby nie powstawały cienie. W tej sytuacji dobrym pomysłem są klasyczne lampy sufitowe z oprawami rozpraszającymi światło czy podłużne świetlówki, które emitują światło podobne do naturalnego. Można też zdecydować się na montowane w podwieszanym suficie oprawy.

Oświetlenie blatu i stołu

Część jadalna wymaga zawsze przytulnego oświetlenia, które nie będzie męczyć oczu. Dlatego też nad stołem warto powiesić osobne źródło światła. Powinno ono padać na cały blat, ale jednocześnie nie może oślepiać siedzących przy stole osób. Oprócz tego kluczowe znaczenie ma właściwe oświetlenie przestrzeni roboczej, a więc blatu, zlewozmywaka czy kuchenki. W tym przypadku dobrze sprawdzają się zamontowane od spodu szafek kuchennych oprawy z żarówkami halogenowymi czy świetlówki.

Czy w kuchni warto zdecydować się na oświetlenie dekoracyjne?

Dzięki podświetleniu półek można w kuchni uzyskać zaskakujący efekt dekoracyjny. Do tego celu warto wykorzystać żarówki czy taśmy LED, które są produktami energooszczędnymi, a przy tym wyróżniają się doskonałymi walorami dekoracyjnymi. Wiele lamp dekoracyjnych znajdziesz w sklepach Salony Agata i 4Home.

Jeśli w kuchni znajduje się wyspa, można ją oświetlić punktowo za pomocą źródła światła zamontowanego w podwieszanym suficie czy okapie. Warto przy tym pamiętać, że oświetlenie okapu działa zupełnie niezależnie od wyciągu. Gdy na wyspie nie ma kuchni, a więc i okapu, można zdecydować się na półkę z modnym oświetleniem halogenowym.

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj