Jak dbać o pościel?

  • Zadbaj o pościel

Dbanie o pościel jest czynnością, o której często się nie myśli. Są to jednak przedmioty codziennego użytku, w których spędzamy średnio 6-8 godzin dziennie. Dlatego warto jest zadbać o jej czystość i świeżość. Z poniższego artykułu dowiecie się jak często i szybko wykonać tego typu prace domowe.

Jak prać pościel?

Jak zostało już wspomniane, człowiek w ciągu dnia spędza stosunkowo dużo czasu w czułych objęciach pościeli. Chociaż może nie być na niej widocznych plam czy zabrudzeń, jej czyszczenie i pranie jest zazwyczaj konieczne o wiele częściej niż się nam wydaje. Jej wymiana powinna mieć miejsce co około 2-3 tygodnie.
Pranie pościeli powinno się zawsze odbywać według kolorystyki. Segregacja tego typu pozwoli na zachowanie kolorów, jak również będzie zabezpieczeniem przed ewentualnym zafarbowaniem. Jeśli chodzi o temperaturę prania, warto zawsze sięgać informacji do metki na pościeli. Zazwyczaj jednak zalecana jest temperatura ok. 40 stopni.

Jak suszyć pościel?

Z uwagi na jej zazwyczaj duże gabaryty, dobrze jest decydować się na pranie i suszenie pościeli w cieplejsze dni lub mroźne dni (jeśli suszymy pościel na zewnątrz). Dzięki temu szybko wyschnie i nie będzie dochodziło do jej gnicia. Suszenie na zewnątrz jest szczególnie zalecane, ponieważ nabierze wtedy przyjemnego, świeżego zapachu.
Jeśli chodzi o jej rozłożenie należy starać się ją jak najbardziej rozłożyć, by zapobiec występowaniu zagnieceń. Natomiast jeśli posiadamy suszarkę, dobrze jest się upewnić, czy pościel, którą chcemy w niej wysuszyć się do tego nadaje.

Dlaczego warto wietrzyć pościel?

Z pewnością nieraz słyszeliście, że wietrzenie pościeli jest ważną czynnością. Jeśli tylko posiadacie balkon lub taras, powinno się to robić dość często. Zalecane do tego dni to szczególnie upalne, jak i mroźne. Zarówno wysoka, jak i niska temperatura niszczą wszelkiego rodzaju zarazki oraz roztocza. Z uwagi na to drugie, wietrzenie polecane jest szczególnie alergikom. Ponadto pościel nabiera podczas tej czynności przyjemnego zapachu, a kołdra i poduszki robią się bardziej puszyste.

Jak przechowywać pościel?

Po wypraniu dobrze jest ją wyprasować. Następnie delikatnie złożyć, by nie pomięła się za bardzo. Warto jest przeznaczyć do przechowywania wymarzonej pościeli np. ze sklepu Pod Pierzyną w oddzielnej szafce. Gdy już ja nawleczemy, również należy zachować szczególne środki w jej przechowywaniu. Jeśli leży cały czas na łóżku nakładajmy na nią kapy, co zapobiegnie jej kurzeniu się. Z kolei wkładając ją do pojemnika warto pamiętać, by również i jego co jakiś czas odświeżyć.

Jaką pościel wybrać?

Sklepy takie jak home&you oferują naprawdę różnorodne pościele. Wybór jest w kwestii kolorystycznej, ale również w odniesieniu do wykorzystanej podczas produkcji tkaniny czy jakości wykonania. Lepiej jest stawiać na te lepsze gatunkowo, co jednak nie oznacza, że należy przepłacać, ponieważ często można znaleźć ciekawe oferty cenowe. Zalet polecane są szczególnie pościele wykonane z satyny, są bowiem przyjemnie chłodne. Zimą sprawdzi się przede wszystkim ciepły i przyjemny polar.

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj