Dzbanek do filtrowania wody – czy warto i jak wybrać?

  • Dzbanek do filtrowania wody – czy warto i jak wybrać?

Człowiek powinien każdego dnia spożywać do 2 litrów płynów. Czy jednak konieczne jest kupowanie w tym przypadku wody butelkowanej? Zdaniem ekspertów woda z kranu równie dobrze nadaje się do spożycia. Czasem ma nawet więcej minerałów niż woda źródlana czy mineralna. Warto więc zainwestować w dzbanek do filtrowania wody, który pozbawi wodę z kranu zanieczyszczeń pochodzących m.in. ze starszych kanalizacji.

Kilka słów o działaniu dzbanka filtrującego do wody

Zasada działania dzbanków jest bardzo prosta, podobnie zresztą jak ich budowa. Dzbanek posiada wymienialny filtr, na ogół węglowy, który zatrzymuje skutecznie różnego rodzaju substancje. Mogą one psuć smak wody czy nawet być szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Taki filtr najczęściej wymienia się raz na miesiąc.
Woda po przefiltrowaniu pozbawiona jest metali ciężkich, chloru oraz związków organicznych. Jest więc zdrowa i smaczna. Dodatkowo filtr zmiękcza wodę, usuwając z niej sole magnezu i wapnia. Tym samym w czajniku nie osadza się kamień.

Jak wybrać dobry dzbanek do filtrowania wody?

Wybór dzbanków filtrujących na rynku jest spory. Ciekawe modele zakupić można m.in. w salonach Media Expert lub w sklepie garneczki.pl. Czym różnią się one między sobą? Przede wszystkim pojemnością, ceną, dostępnością filtrów czy wskaźnikiem zużycia.

Kluczowe znaczenie w tym przypadku ma oczywiście pojemność dzbanka. Warto przy tym pamiętać, że część miejsca zabiera górna pokrywa razem z filtrem. Im więcej osób mieszka w domu, tym większą pojemność powinien mieć dzbanek. Dla dwóch osób odpowiedni będzie model o pojemności 1,4l, a więc standardowy. Ponadto należy zastanowić się, czy nie będzie problemu z kupnem filtrów do danego dzbanka, gdy te dołączone do zestawu startowego zużyją się. To bardzo istotne w przypadku dzbanków mniej znanych producentów. Oczywiście cena filtrów nie może być bardzo wysoka, gdyż będzie to stanowić dodatkowe obciążenie dla domowego budżetu.

Dzbanek do filtrowania wody – jak kupić odpowiedni model?

Z jakiego materiału powinien być wykonany dzbanek filtrujący wodę? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Do wyboru są przede wszystkim dzbanki szklane i plastikowe. Te drugie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie mieszkają małe dzieci. Nawet jeśli taki dzbanek spadnie na podłogę, nie roztłucze się. Jednak nie wszyscy przepadają za takim rozwiązaniem. Woda stojąca w plastikowym pojemniku nabiera bowiem specyficznego posmaku. Z drugiej strony dzbanki szklane są ciężko dostępne i cieszą się relatywnie niewielką popularnością na rynku.

Obecnie większość dzbanków do filtrowania posiada specjalny wskaźnik zużycia filtra. Dzięki temu można szybko sprawdzić, kiedy należy wymienić filtr na nowy. Jak działa taki wskaźnik w praktyce? Po zresetowaniu odmierza on po prostu czas, który pozostał do kolejnej wymiany filtra. Nie bada jednak realnego zużycia filtra. Na ogół przyjmuje się, że filtr powinno wymieniać się raz na cztery tygodnie. Sporo zależy od twardości wody oraz ilości wypijanej na co dzień wody.

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj