Dlaczego warto zmienić opony na zimowe?

  • Dlaczego warto zmienić opony na zimowe?

Mimo że o wymianie opon letnich na zimowe mówi się co rok, to wciąż budzi ona wiele wątpliwości u kierowców. Jeśli i Ty wciąż zastanawiasz się, czy powinieneś wymienić opony w swoim samochodzie, podpowiadamy, dlaczego warto to zrobić. Grudzień to ostatni moment na zmianę opon, dlatego już teraz zajrzyj na stronę Tyres Outlet lub Inter Cars, by znaleźć opony odpowiednie do Twojego samochodu.

Czym różnią się opony zimowe od letnich?

Zacznijmy od tego, czym różnią się opony letnie od zimowych. W końcu gdyby nie było między nimi różnicy, zmiana opon nie miałaby najmniejszego sensu. Opony zimowe wykonuje się z mieszanki krzemionkowej, dzięki której bieżnik jest elastyczny. Oznacza to, że w gorszych warunkach pogodowych w zimie (gołoledź, oblodzenie jezdni czy opady śniegu) opony będą lepiej trzymać się nawierzchni. Dzięki odpowiedniej mieszance mamy też pewność, że opona nie stwardnieje przy niższych temperaturach. Jednak przy wysokich temperaturach, guma przygotowana do warunków zimowych, zrobi się bardzo miękka, a to wpływa na komfort i jakość jazdy.

W przypadku opon letnich wykorzystuje się sztywną gumę, która jest odporna na wysokie temperatury, niestety przy niskich temperaturach twardnieje, wpływając tym samym negatywnie na przyczepność, a więc i bezpieczeństwo jazdy.

Już z samych tych różnic łatwo wyciągnąć wnioski, dlaczego warto zmieniać opony. Struktura i konstrukcja bieżnika opon zimowych i letnich została tak dostosowana, by zapewnić bezpieczeństwo jazdy w warunkach charakterystycznych dla tych pór roku.

Co jest ważne przy wyborze opon?

Do zakupu opon potrzebne są przede wszystkim informacje dotyczące modelu samochodu oraz rozmiaru opon. Oprócz tego, warto mieć na uwadze częstotliwość jazdy oraz długość pokonywanych tras, a także warunki w jakich najczęściej jeździmy – innych opon potrzebuje kierowca poruszający się jedynie po ulicach miasta, a inne będą konieczne dla takiego, który pokonuje codziennie wiele kilometrów na różnych drogach. Dopasowanie opon powinniśmy dobierać więc indywidualnie do swoich potrzeb.

Kiedy wymieniać opony?

Według producentów, wymianę opon letnich na zimowe należy przeprowadzić zanim średnia temperatura spadnie poniżej 8 stopni Celsjusza. Mimo tych zaleceń, większość kierowców decyduje się na zmianę dopiero w momencie, gdy spadnie pierwszy śnieg. Tak późna decyzja nie tylko może wpłynąć na bezpieczeństwo na drodze, ale powoduje też w serwisach gigantyczne kolejki, a więc tracimy czas, który moglibyśmy lepiej spożytkować.

Czy należy kupować nowe opony co sezon?

Nie, jeśli nie mamy takiej potrzeby. Opony zimowe powinny wystarczyć na kilka sezonów. Przyjmuje się jednak, że bezpieczna granica użytkowania jednego kompletu to 10 lat. Na żywotność opon wpływa nie tylko styl i częstotliwość jazdy kierowcy. Ważne jest także to, jak były przechowywane poza sezonem. Przed zmianą opon warto więc sprawdzić, w jakim stanie jest komplet, który posiadamy – opony zimowe, których bieżnik ma 4 mm uważa się już za zużyte.

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj