Czekolada – słodycz, którą uwielbiamy

  • Czekolada – słodycz, którą uwielbiamy

Choć dla wielu osób czekolada jest źródłem radości i niebiańskiego smaku, to warto pamiętać, że ma ona również wiele właściwości prozdrowotnych i doskonale nadaje się na upominek. Już na pierwszy rzut oka widać, jak kawałek czekolady poprawia nastrój, dodaje energii, a także likwiduje zmęczenie. Przyjrzyjmy się bliżej, jak czekolada działa na organizm ludzki i jak jeszcze można ja wykorzystać.

Czekolada pod czujnym okiem naukowców

Wojownicy azteccy doskonale widzieli, co robili, gdy przed bitwą spożywali napój z kawowego proszku. Z ziaren kakaowca przygotowywali gorzki i ostry w smaku napój, który przyprawiali chilii oraz wanilią. Majowie z kolei spożywali napój z kakaowca w przypadku każdej większej uroczystości lub obrzędów plemiennych. Za sprawą Columba czekolada przywędrowała do Europy, gdzie dostępna była jedynie najbogatszym, jako wyjątkowy rarytas. Dopiero w XX wieku zaczęto przyglądać się bliżej czekoladzie i wysnuto pochopnie wnioski, że czekolada odpowiada za podniesiony cholesterol, zepsute zęby i otyłość.

Dopiero niedawno przywrócono czekoladzie jej godność, czego podjęli się naukowcy z wielu światowych ośrodków badawczych. Ostatecznie odkryli, że można w niej znaleźć ponad 600 substancji, które pozytywnie oddziałują na naszą kondycję i stan naszego zdrowia. Ludzkość na nowo zachwyciła się czekoladą do tego stopnia, że zaczęto nawet stosować lecznicze kuracje z czekolady. Naukowcy dowiedli bowiem, że masło kakaowe, które stanowi podstawę czekolady, posiada właściwości odmładzające i zapobiegające powstawaniu zmarszczek.

Co właściwie znajdziemy w czekoladzie?

Przede wszystkim węglowodany – stanowią one źródło energii i pożywkę dla naszego mózgu. Magnez ma znaczenie w procesie uwalniania energii z pożywienia, a także wspomaga przewodzenie impulsów między komórkami nerwowymi. Żelazo z kolei jest konieczne do prawidłowego funkcjonowania czerwonych krwinek i rozprowadzania krwi po organizmie. Oprócz tego znaleźć tu można teobrominę, która wspomaga pracę nerek, fenylotylaminę poprawiającą nastrój, flawanoidy spowalniające proces utleniania złego cholesterolu i zwiększające odporność.

Czekolada w sam raz na miłość?

Czekoladzie przypisuje się właściwości eliksiru miłosnego. Niestety, nie udowodniono, że może wpływać na ludzką seksualność. Ciekawostką jest, że Casanova pijał czekoladę zamiast szampana, a na balach u markiza de Sade była głównym smakołykiem. Naukowcy tłumaczą patrzenie na czekoladę jako na afrodyzjak pobudzający aktywność seksualną w następujący sposób: uznają, że smak oraz zapach czekolady wywołują uczucie przyjemności, co wpływa korzystnie na układ nerwowy, pozwala się rozluźnić i wprawia do dobry nastrój.

Czekolada pasuje zawsze i wszędzie

Czekoladę można spożywać samodzielnie lub w duecie – nie ma znaczenia, bo zawsze daje wiele przyjemności. Czekolada jest również drobnym upominkiem, który można wręczyć na każdą okazję. To będzie zawsze trafiony prezent! Najróżniejsze wariacje smakowe na temat czekolady dostępne są na stronie bdsklep – można przebierać w smakach, kształtach i zapachach. Pewne jest natomiast, że wszystkie czekoladowe wyroby dadzą wielką przyjemność. Jeśli szukamy czekolady w naprawdę nietypowym wydaniu, warto zapoznać się z ofertą sklepu Chocolissimo – łączy w sobie wyborny smak prawdziwej czekolady z pięknym i nietypowym wyglądem.

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj