Abażur czy klosz do lampy?

  • Abażur czy klosz do lampy?

Abażur czy klosz do lampy?

Sposobów na piękny, spersonalizowany wygląd domowych wnętrz jest bardzo wiele i nawet te najmniejsze elementy, na które wiele osób nie zwraca szczególnej uwagi, mogą wpłynąć znacząco na estetykę pomieszczenia. Nie inaczej jest z abażurami oraz kloszami, które znaleźć można niemal w każdym mieszkaniu czy domu i które mają wpływ na jego wygląd oraz charakter. Co lepsze – abażur czy klosz i czym kierować się, wybierając jedno albo drugie?

Abażur a klosz – czym się różnią?

Choć pojęcia te są bardzo często stosowane zamiennie, w rzeczywistości klosz i abażur to dwa zupełnie różne produkty, mimo pełnienia bardzo podobnej roli. Klosz jest oprawą dla żarówki i zwykle wykonuje się go ze szkła – najczęściej stanowi sposób na upiększenie źródła oświetlenia, przede wszystkim tego ściennego i wiszącego. Abażur natomiast jest ozdobą lampy, a jednocześnie sposobem na stłumienie zbyt jasnego światła – jest przy tym zwykle większy od abażuru, a wykonuje się go często z rozmaitych materiałów – w tym bogato zdobionych tkanin.

Co lepsze – klosz czy abażur?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, a powód tego jest bardzo prosty – ogromna różnorodność gustów użytkowników, a także stylów aranżacji wnętrz. Warto więc przejrzeć dostępne rozwiązania, np. w sklepach takich Leroy Merlin czy Lampy.pl, porównać je, sprawdzić zastosowanie i samodzielnie dojść do wniosku, które z rozwiązań podoba się nam bardziej. Oczywiście mimo to, spróbujemy podpowiedzieć Ci, na co zwrócić uwagę, wybierając poszczególne rozwiązania.
Po pierwsze – rodzaj lampy
Tutaj sprawa jest dość prosta – klosz pasować będzie przede wszystkim do lampy ściennej lub wiszącej, ponieważ stanowi oprawę żarówki. Jego zadaniem jest więc delikatnie uwydatnić źródło światło, ale niekoniecznie rzucać się w oczy, jak ma to miejsce w przypadku abażurów. Te będą idealne jako dekoracja lamp podłogowych czy stołowych, a ogromna różnorodność rodzajów tkanin i polecanych przez producentów wzorów/kolorów pozwoli znaleźć rozwiązanie, które upiększy każde wnętrze w odpowiedni sposób.
Po drugie – miejsce, w którym znajdują się lampy
Klosz, jak wspomnieliśmy, pozwoli Ci zakryć żarówkę i w ten sposób sprawić, że oświetlenie będzie prezentowało się estetycznie. Takie rozwiązanie szczególnie pasuje do oświetlenia punktowego, które montuje się np. w sypialni lub kuchni – dzięki temu możliwe jest uzyskanie klimatycznego nastroju i ekskluzywnego charakteru wnętrza. Abażur natomiast idealnie pasować będzie w salonie – zarówno tym nowoczesnym, jak i zaaranżowanym w klasycznym stylu.
Po trzecie – efekt, jaki chcesz uzyskać
Jeżeli chodzi Ci tylko o uzyskanie estetyki w nowoczesnym pomieszczeniu, w którym nie chcesz silić się na przesadną oryginalność, postaw na klosz. Jeżeli jednak cenisz sobie ekstrawaganckie rozwiązania i chcesz, żeby Twoje domowe pomieszczenia wyróżniały się na tle innych – postaw na oryginalne abażury.

Podsumowując…

Polecamy kierować się przede wszystkim własnym gustem oraz wystrojem i efektem, jaki chcesz osiągnąć w swoim domu. Zarówno klosz, jak i abażur mogą być rozwiązaniami pięknymi, które pozwolą Ci cieszyć się pięknem swojego mieszkania!

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj