Zalety i wady audiobooków

  • Zalety i wady audiobooków

Słuchanie audiobooków stało się w ostatnim czasie niezwykle modne. Ta rosnąca popularność sprawia, że coraz więcej książek jest nagrywanych w formacie audio. Jeśli jeszcze zastanawiasz się jakie są ich wady i zalety, zapoznaj się z naszym dzisiejszym wpisem.

Zalety audiobooków

Audiobooki znalazły grono odbiorców przede wszystkim wśród młodych ludzi. Powodem tego jest nieustanny brak czasu. Coraz częściej korzystamy z innych rozrywek niż czytanie książek i niejako ta forma spędzania wolnego czasu przeistoczyła się na wykonywaną w „międzyczasie”. Słuchanie książek pozwala na wykonywanie zupełnie innych czynności w tym samym czasie, np. podróż do pracy, gotowanie czy sprzątanie. Dzięki temu możemy cenny czas wykorzystać w pełni.

Wcześniej wspomniana popularność audiobooków przekuwa się również na ich produkcję. Obecnie niemal każda nowa pozycja książkowa jest wydawana w tym formacie. Do nagrań zapraszani są najlepsi lektorzy w kraju oraz znane postaci z telewizji i kina, które swoimi charakterystycznymi głosami wprowadzają odbiorców w klimat konkretnej książki. Niektóre książki wydawane są jako tak zwane superprodukcje lub słuchowiska. To nagrania, w których bierze udział cała rzesza aktorów, a każda postać ma swój głos. W tle słychać dźwięki, które oddają przebieg fabuły, nierzadko słychać również specjalnie pod słuchowisko napisaną i nagraną muzykę.

Ponadto to, co cieszy miłośników oszczędzania najbardziej, audobiooki są tanie. Liczne księgarnie, na przykład Ravelo i Empik oferują audibooki w niskich, a nierzadko i promocyjnych cenach.

Wady audiobooków

Niestety pomimo, iż ta forma wydawania książek to zdecydowanie krok w przyszłość, z którego chcą korzystać zarówno wydawcy, jak i „czytelnicy”, na rynku nieco brakuje pozycji, które wydane są z prawdziwym rozmachem. Oczywiście można bez problemu zakupić w InBook liczne superprodukcje. Jednak nadal są to wybrane dzieła, które niejako można nazwać przełomowymi w literaturze. Nadal są one rzadkością, a szkoda, bo słuchanie tak wydanej książki to prawdziwa przyjemność, która całkowicie umożliwia przeniesienie się do świata książki.

Inną wadą audiobookoów jest fakt, iż nierzadko odbieramy je o wiele mniej uważnie, aniżeli tradycyjne czytanie książek. Szczególnie, jeśli słuchanie odbywa się podczas innej czynności, nie jesteśmy w stanie skupić się aż tak dobrze, jak wtedy, gdy czytamy je samodzielnie. Warto jednak zauważyć, że o wiele większe trudności z przyswojeniem treści będą mieli tak zwani wzrokowcy.

Słuchanie książek wiąże się nierzadko w koniecznością zupełnego „odcięcia” się od otoczenia. To z pewnością może być zaleta, ale również i wada audiobooków. Zupełne odcięcie się może spowodować problemy komunikacyjne z innymi domownikami.

Podsumowanie

Pomimo wszystkich wad, audiobooki zdecydowanie są ciekawą formą przekazywania treści książki. Każdy miłośnik dobrej literatury powinien spróbować zapoznać się z wybranymi dziełami, właśnie poprzez audiobooki. Może się okazać, że to świetna okazja do zaoszczędzenia czasu i pieniędzy.

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj