Sekrety dobrego zdjęcia, czyli wskazówki dla początkujących

  • Sekrety dobrego zdjęcia, czyli wskazówki dla początkujących

W dobie wszechobecnych telefonów komórkowych z wbudowanymi aparatami o nieprzeciętnych możliwościach, można tworzyć małe dzieła sztuki za pomocą jednego kliknięcia palcem. Co zrobić, by każde zdęcie było idealne i zachwycało? Wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad, by stworzyć zdjęcia, które będzie warto mieć w postaci fotoalbumu. Można go zamówić na przykład w sklepie Fotobum, również niezbędne akcesoria do tworzenia oryginalnych albumów znajdziesz też w sklepie Empik

1. Pilnuj horyzontu

Bez względu na to, czy zdjęcie ma być wykonane telefonem czy profesjonalnym sprzętem fotograficznym, horyzont oraz linie proste powinny być zawsze prostopadłe do kadru. Co to znaczy? Na przykład fotografując morze nie powinno się ono wylewać z kadru, a ściany nie powinny pochylać się do środka fotografii. Tu niezastąpiony jest statyw. Biorąc jednak pod uwagę jego gabaryty i nieporęczny kształt, z powodzeniem można go zastąpić czymś, co akurat znajduje się pod ręką, na przykład kamieniem lub fragmentem muru. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystko wygląda tak, jak należy.

2. Uważaj na słońce

Od rodzaju oświetlenia zależy bardzo wiele – oczywiście najlepsze jest naturalne światło słoneczne, ponieważ zmiękcza kształty i nadaje obiektom naturalności. Niestety, z naturalnym światłem słonecznym trzeba nauczyć się pracować, ponieważ nie tylko podkreśla to, co w obiekcie najpiękniejsze, ale również uwydatni to, co najbardziej szpeci. Najbardziej niekorzystne, ostre słońce to to, które widzimy w samo południe. Zdjęcia powstałe przy użyciu tego światła wydają się prześwietlone. Można tu również dostrzec zachwianie harmonii między pierwszym a drugim planem. Pierwszy plan dzięki mocnemu górnemu doświetleniu – paradoksalnie – zostaje ukryty w cieniu. Najlepszą radą będzie, by kierować obiektyw w stronę przeciwną niż źródło światła. Warto również pamiętać, że najlepsze ujęcia powstają przy świetle wschodzącego i zachodzącego słońca, wtedy postaci i przedmioty nabierają przyjemnych ciepłych odcieni.

3. Dobre zdjęcie tchnie naturalnością

Choć w robieniu fotografii liczy się precyzja i umiejętności, to czasami znacznie lepiej wychodzą zdjęcia robione niespodziewanie. Naturalność i luz to to, co dodaje zdjęciom uroku. Dlatego też, gdy chcemy uchwycić na zdjęciu łzy, doskonale byłoby, by model naprawdę płakał.

4. Ludzie muszą mieć głowy!

Czasami jest tak, że wyjdzie nam idealne zdjęcie, ale w czasie obróbki czy drobnych poprawek w programach do kadrowania zdjęć, nasze postaci dosłownie tracą głowę. Jeśli już czyjaś ręka lub noga nie mieści się w kadrze, to starajmy się przyciąć obraz w innym miejscu niż stawy. To sprawi, że całość będzie wyglądać znacznie naturalniej.

5. Centrum nie jest najważniejsze

Wiele osób – zwłaszcza początkujących fotografów – stara się umieszczać w centralnej części zdjęcia to, co uważa za najważniejsze. Zdarza się jednak często, że centralna kompozycja odwraca uwagę od tego, co się znajduje w tle, a to nieraz jest ciekawsze niż model czy obiekt na pierwszym planie. Prosta recepta na dobre zdjęcie to umieszczanie głównego obiektu nieco z boku, by pokazać to, co znajduje się na drugim planie.

6. Co w fotografii jest najlepsze?

Bardzo wielu fotografów robi zdjęcia sprzętem najwyższej jakości, dostępnym na przykład w sklepie Media Markt w dobrej cenie. Sprzęt podczas fotografowania jest istotny, lecz warto  pamiętać, że najważniejsze są umiejętności i po prostu dobre oko.

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj