Porady na alergię

  • Porady na alergię

Sprzątanie, a alergia? Jak sobie poradzić?

Osoby uczulone na kurz czy roztocza doskonale wiedzą, że sprzątanie jest z jednej strony niezbędne a z drugiej, może powodować jeszcze większe reakcje alergiczne. Radzimy, jak sprzątać, by stworzyć sobie przyjazne otoczenie, a jednocześnie by proces ten był mniej dotkliwy.

Jak sprzątać przy alergii?

Uczulenie na kurz czy roztocza to zdecydowanie jedne z najcięższych odmian alergii, ponieważ kontakt z alergenami ma miejsce cały czas. Nie można mówić o sezonowości, jedynie w niektórych porach roku objawy mogą być nieco łagodniejsze. Dlatego przy sprzątaniu należy mieć zawsze na uwadze że, pomimo iż z jednej strony usuwamy alergeny, tak naprawdę musimy mieć z nimi zwiększony kontakt.

Kluczowe zatem w tego typu alergiach jest utrzymanie czystego środowiska w domu, przez cały czas. Ważne jest nie tylko regularne sprzątanie, ale również to, jak i czym je wykonujemy:
Odkurzacz – na runku niedawno pojawiły się odkurzacze, które samodzielnie wykonują za nas tą pracę, czyli odkurzacze samobieżne. Wybór odpowiedniego modelu jest tutaj naprawdę rozbudowany i w takich sklepach jak RTV EURO AGD można kupić porządny model, za niską cenę. Przewagą tego typu sprzętu jest to, iż w procesie odkurzania tego typu maszyny nie wydzielają do powietrza szkodliwych pyłów. Ponadto w sprzątaniu nie jest konieczny udział osób uczulonych. Dodatkowo odkurzacz taki może sprzątać każdego dnia, usuwając roztocza i kurz na bieżąco.
Detergenty – sprzątanie np. mebli bez użycia odpowiednich środków czyszczących nie jest opłacalne. Kurz osiądzie na nich o wiele szybciej, a sam proces sprzątania nie będzie wystarczający. Dlatego na półkach takich sklepów jak Rossmann, warto jest szukać preparatów, które gwarantują usunięcie alergenów, ale z drugiej strony są bezpieczne dla samych alergików.
Cykliczność – częste sprzątanie jest tak naprawdę zapewnieniem sobie zdrowego domu. Im częściej jest on sprzątany – tym mniej jest do sprzątania. Oczywiście o ile jest to możliwe osoba uczulona, powinna ograniczyć swój udział w tej czynności. Jeśli jednak nie jest to możliwe, dobrą praktyką jest sprzątanie z ochraniaczami na usta i nos, by brud nie dostawał się do ust i nosa.

Jakość powietrza, a alergie

Podczas sprzątania alergeny z jednej strony są usuwane, z drugiej podnoszą się, co może być uciążliwe dla osoby uczulonej. Dlatego podczas tej czynności kluczowe jest odpowiednie wietrzenie sprzątanego pomieszczenia. Warto o tym pamiętać również na co dzień.

By sprzątanie było przyjemniejsze, można pomyśleć również o nawilżaczu powietrza. Tutaj należy kierować się przeznaczeniem dla alergików. Odpowiednia jakość powietrza w domu może przyczynić się do ograniczenia konieczności częstego sprzątania. Wysokiej klasy sprzęt tego typu zabijają grzyby, bakterie czy roztocza. Oczywiście nie spowodują, że samo sprzątanie domu nie będzie już konieczne, jednak na pewno sprawią, że nie będzie ono tak uciążliwe, a przy okazji inni domownicy odczują lepszą jakość powietrza.

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj