Oszczędź energię i pieniądze

  • Oszczędź energię i pieniądze

Żarówki energooszczędne, czyli jakie?

Żarówki rozświetlają nam ciemność już od XIX wieku i są niezbędnym elementem życia każdego z nas. Jednak w ostatnich latach ich rozwój jest zauważalny, a każdy z nas ma możliwość korzystania z nowoczesnych żarówek, które powszechnie nazywane są energooszczędnymi. Dzięki nim lampy świecą mocniej, a ich użytkowanie jest tańsze. Sprawdźmy czym tak naprawdę są żarówki energooszczędne i jakie są korzyści z ich stosowania.

Czym jest żarówka energooszczędna?

Żarówka energooszczędna to potoczna nazwa dla świetlówki kompaktowej. Jest to bowiem rodzaj świetlówki o bardzo niewielkich wymiarach, najczęściej w kształcie litery U albo spirali. Rosnąca popularność tego rodzaju rozwiązań nie jest niczym zaskakującym – posiadają bowiem przewagę nad tradycyjnymi żarówkami na kilku polach i dają użytkownikom bardzo wiele korzyści. Czy warto stosować żarówki energooszczędne?

Energooszczędność i ekologiczność w jednym

Żarówki energooszczędne zbudowane są w taki sposób, że zużywają dużo mniej prądu elektrycznego, niż ich starsze siostry. Statystyki, w zależności od źródła różnią się, ale najczęściej spotykaną wartością jest 80% – aż o tyle mniej energii zużywają żarówki energooszczędne, względem tych tradycyjnych! Jest to aż pięć razy mniej, co znacząco wpłynie na rachunki – w szczególności tam, gdzie źródeł światła jest wiele, np. w dużych domach, firmach czy obiektach użyteczności publicznej. Zużywanie mniejszej ilości prądu jest oczywiście ekologiczne i to kolejny powód, by inwestować właśnie w żarówki energooszczędne. Ekologiczność żarówek energooszczędnych wynika również z faktu, że zdecydowana większość z nich nadaje się do ponownego przetworzenia, a także tego, że wydzielają one mniejsze ilości szkodliwych substancji.
To jednak nie wszystko! Żarówki te, po rozgrzaniu, emitują więcej światła niż rozwiązania tradycyjne, a siła ich świecenia jest zwykle niezależna od napięcia zasilającego. Świecą więc mocno w każdych warunkach, nawet jeżeli zainwestujesz w żarówkę o teoretycznie niewielkiej mocy. Co więcej, model energooszczędny to nie tylko mniejsze zużycie prądu i silniejsze światło, ale również dłuższy czas świecenia – mówi się nawet o kilkunastokrotnie większej żywotności, co pozwala korzystać z jednej żarówki przez okres kilku lat!

Na co zwracać uwagę wybierając żarówki energooszczędne?

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych produktów, także wśród żarówek energooszczędnych możemy znaleźć produkty wysokiej i niskiej jakości. Jeżeli więc chcesz, aby Twoje lampy świeciły przez wiele lat intensywnym światłem, zainwestuj w sprawdzone rozwiązania, polecane przez innych użytkowników. Pamiętaj też, że ten typ żarówek daje nieco mniej naturalne światło, które może być wrażliwe dla niektórych oczu – najlepiej więc przetestuj swoją odporność na ten rodzaj światła. Jeżeli wszystko będzie w porządku, możesz śmiało na nie postawić i cieszyć się niższymi rachunkami za prąd oraz intensywniejszym światłem w domu czy biurze. Jest to produkt godny polecenia i zastosowania na co dzień!

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj