Opony letnie czy całoroczne? Co lepsze?

  • Opony letnie czy całoroczne? Co lepsze?

Wybór pomiędzy oponami letnimi a wielosezonowymi zależy głównie od twoich potrzeb i warunków pogodowych, jakie panują w okolicy, w której mieszkasz. Nie ulega wątpliwości, że różnice pomiędzy oponami letnimi a całorocznymi są dość istotne i właśnie temu zagadnieniu poświęcamy ten artykuł.  Jakie opony wybrać? Całoroczne czy sezonowe?

Opony letnie

Opony letnie zdecydowanie są lepsze w ciepłych i suchych warunkach, ponieważ ich bieżnik jest głębszy i bardziej elastyczny, co zapewnia lepszą przyczepność. Jeśli w twoim miejscu zamieszkania pogoda zwykle jest sucha i ciepła, opony letnie mogą być dobrym wyborem.

Należy jednak pamiętać, że opony letnie nie są przeznaczone do jazdy w warunkach zimowych, takich jak śnieg i mróz. W takich warunkach opony letnie nie zapewnią wystarczającej przyczepności i bezpieczeństwa na drodze. W przypadku gdy  zmiana pór roku przynosi duże wahania temperatur, lepszym wyborem może być zakup opon całorocznych. Należy pamiętać, że jazda na oponach typowo letnich w zimnych warunkach jest bardzo ryzykowna, gdyż droga hamowania na mokrych czy śliskich drogach jest nieporównywalnie dłuższa niż na suchych nawierzchniach. Należy o tym pamiętać.

W każdym razie, przed wyborem opon warto skonsultować się z profesjonalnym doradcą, aby uzyskać szczegółowe informacje, a także zasięgnąć fachowej porady. 

Opony całoroczne

Opony całoroczne są specjalnie zaprojektowane do jazdy w różnych warunkach pogodowych, takich jak mokra i sucha nawierzchnia, a także śnieg i mróz. Modele całoroczne uważane są za bardziej uniwersalne niż opony letnie, czy nawet tzw. zimówki, ponieważ pozwalają na jazdę przez cały rok bez konieczności wymiany opon. Wybór tego rodzaju ogumienia to także spora oszczędność dla domowego budżetu, gdyż taki zakup posłuży na lata.

Opony całoroczne mają bardziej uniwersalny bieżnik, który zapewnia lepszą przyczepność zarówno na mokrej, jak i na suchej nawierzchni, a także w niższych temperaturach. Opony całoroczne są wykonane z dobrej jakości gumy, co zwiększa przyczepność w trudnych warunkach, takich jak jazda po śniegu i lodzie.

Warto też pamiętać, że opony całoroczne nie są idealne dla wszystkich i nie zapewniają takiej samej wydajności jak opony letnie w ciepłych i suchych warunkach ani jak opony zimowe w warunkach śniegu i mrozu.

Podsumowując, opony całoroczne są dobrym wyborem dla osób, które szukają uniwersalnego rozwiązania do jazdy w różnych warunkach pogodowych i nie chcą wymieniać opon, w zależności od zmieniających się pór roku. 

Jeśli szukasz opon całorocznych, zapoznaj się z ofertą Allegro

Różnice pomiędzy oponami letnimi i całorocznymi

  1. Bieżnik: Opony letnie mają głębszy i bardziej elastyczny bieżnik, który zapewnia lepszą przyczepność na mokrej nawierzchni w ciepłych i suchych warunkach. Natomiast opony całoroczne mają bardziej uniwersalny bieżnik, który zapewnia lepszą przyczepność zarówno na mokrej, jak i na suchej nawierzchni, a także w niższych temperaturach.
  2. Temperatura: Opony letnie są przeznaczone do jazdy w ciepłych i suchych warunkach, natomiast opony całoroczne są przeznaczone do jazdy w warunkach zimowych, takich jak śnieg i mróz.
  3. Uniwersalność: Opony całoroczne są bardziej uniwersalne i przeznaczone do jazdy przez cały rok, natomiast opony letnie są przeznaczone wyłącznie do jazdy w ciepłych i suchych warunkach.
  4. Wydajność: Opony letnie zapewniają lepszą wydajność i przyczepność na mokrej nawierzchni w ciepłych warunkach, natomiast opony całoroczne zapewniają lepszą wydajność i przyczepność w niższych temperaturach.
  5. Koszt: Opony całoroczne są zazwyczaj droższe od opon letnich ze względu na ich uniwersalność i możliwość jazdy w różnych warunkach pogodowych.

Dobre opony to podstawa. To, na jaki komplet się zdecydujesz, wpłynie na bezpieczeństwo i komfort twojej jazdy samochodem. Warto zatem poświęcić temu tematowi czas by mieć pewność, że twój wybór będzie słuszny.

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj