Jogging zimą – jak wybrać buty do biegania
Lubisz biegać? Na szczęście nie musisz z tego rezygnować nawet gdy za oknem śnieg, śliska nawierzchnia i niska temperatura. Wystarczy zaopatrzyć się w solidne buty, które zabezpieczą Cię przed chłodem i uchronią od upadków, a jogging znów może stać się prawdziwą przyjemnością.
Obuwie z membraną
Nawet gdy nie ma mrozu, zimą i tak najczęściej bywa chłodno. Czasem biegacz musi tylko trochę się rozgrzać, by poczuć się wygodnie, ale to nie zawsze wystarcza. Rozwiązaniem są buty z membraną, np. z Gore-Texem, która nie pozwala wodzie wedrzeć się do środka i zabezpiecza stopy przed zimnem i wilgocią. Należy jednak pamiętać, że choć membrana zapewnia oddychalność, stopy szybciej się pocą. Ze względu na swoje właściwości, z obuwia tego typu lepiej korzystać wyłącznie w zimowych warunkach. Ocieplane modele, wyposażone w cholewki uszyte z wodoodpornego materiału pozwolą Ci w pełni cieszyć się joggingiem. Żeby znaleźć parę naprawdę wysokiej jakości, warto przejrzeć oferty sklepów sportowych i nie sugerować się za bardzo ceną. Tym bardziej, że czasem można trafić na atrakcyjne zniżki albo promocje i w ten sposób zaoszczędzić. Sprawdź sklepy takie jak Sport-Shop.pl oraz Zalando.
Buty trailowe/terenowe
Trudne warunki na trasie treningu mogą być przeszkodą, by swobodnie uprawiać jogging. Nie każde buty sportowe dadzą sobie radę ze śliską nawierzchnią, dlatego warto zaopatrzyć się w obuwie terenowe, które ma dużą przyczepność. Pod tym względem, szczególnie dobre będą modele wyposażone w kołki na podeszwie i odpowiedni bieżnik (niezbyt gładki), umożliwiający bieg na śniegu. Choć oddychalność modeli trailowych nie jest najlepsza, jest w nich naprawdę ciepło. Trzeba też pamiętać, że nie są one całkowicie odporne na wodę, choć i tak całkiem skutecznie chronią obuwie od zamoknięcia, przynajmniej w porównaniu ze zwykłymi butami. Często są też od nich nieco droższe, dlatego do ich zakupu warto wykorzystać kody rabatowe, które obniżą ich cenę. Ten rodzaj obuwia doskonale się sprawdzi na trudniejszych, górskich trasach − w mieście raczej nie będzie przydatny i może się zniszczyć na asfalcie.
Dodatki do butów na zimę
Jeżeli nie masz ochoty kupować nowej pary na zimę, zawsze możesz spróbować kupić jedną, która posłuży Ci przez cały rok. Zwróć tylko uwagę na jej specyfikę. Całkowicie gładki bieżnik nie będzie najlepszym rozwiązaniem, bo choć zazwyczaj sprawdza się on na gładkich powierzchniach, może nie być skuteczny na śliskim terenie, bo nie zapewni wystarczającej przyczepności. By ją zwiększyć, postaraj się o nakładki antypoślizgowe. Istnieje wiele różnych wersji nakładek – pokrywające całą podeszwę lub tylko jej przód. Bardziej efektywne będą jednak te pierwsze. Przydatnym dodatkiem będą również stuptuty – ochraniacze zaczynające się na bucie, a kończące nad kostką albo tuż przed kolanem. Dzięki nim, żadne kamienie ani kawałki śniegu nie dostaną się do wnętrza buta, a do tego stuptuty mogą stanowić dodatkową warstwę ochronną przed zimnem. Pod spód możesz też założyć ciepłe skarpety, wykonane z wysokiej jakości materiału, np. z domieszką specjalnej wełny merino, która będzie ogrzewać stopy, nawet gdy obuwie ulegnie przemoczeniu i woda dostanie się do środka.
Zima jest porą roku wyczekiwaną przez narciarzy i łyżwiarzy, ale biegacze mają wtedy utrudnione zadanie. Żeby nie nabawić się żadnej kontuzji ani nie narazić się na przeziębienie, powinieneś zadbać o ciepłe obuwie, które uchroni Cię przed poślizgiem i zapewni stabilny bieg. Odpowiednio dobrane buty pozwolą Ci na nowo czerpać radość z joggingu.
Najlepsze promocje dla Ciebie >>>
Skomentuj