Jeansy (i nie tylko!) z denimu

  • Jeansy (i nie tylko!) z denimu

Denim to nazwa tkaniny, z której szyje się m.in. popularne na całym świecie jeansy. Jest to skręcona przędza bawełniana tkana w tzw. splocie skośnym. Nazwa denim pochodzi od francuskiej miejscowości Nimes, w którym znajdowała się fabryka tej tkaniny. Denim jest materiałem o znacznej odporności na zniszczenia. Jako pierwsi sięgnęli po niego marynarze. Ich spodnie z denimu barwione były indygo, który nadawał im ciemnoniebieski kolor. Okazały się na tyle odporne, że nie groźna im była woda morska, niskie temperatury czy wilgoć. Co ciekawe, niekiedy nazwa denim i jeans są używane zamiennie. Tymczasem jeans to materiał podobny do denimu, ale mniej trwały. Jego nazwa pochodzi od sformułowania bleude Genes – błękit z Genui.

Szybka kariera denimu

Denim szybko zdobył ogromną popularność na całym świecie. Wszystko to za sprawą Leviego straussa i Jacoba Davisa – ojców jeansów. To za ich sprawą w 1873 roku ruszyła ich produkcja na masową skalę. Pierwsze modele były zszywane pomarańczową nicią, co praktykowane jest również i dzisiaj. Dzisiaj do nadania jeansom koloru stosuje się barwniki siarkowe. Jednak cały urok tkaniny objawia się wraz z upływem czasu, na skutek regularnego noszenia. Materiał wyciera się i blaknie, zyskując szlachetny charakter. Zresztą z denimu obecnie produkuje się nie tylko jeansy.

Denimowe szaleństwo

Jeansy to spodnie bardzo wytrzymałe. Nic dziwnego, że początkowo pełniły rolę stroju roboczego noszonego przez farmerów, górników czy żeglarzy. Prawdziwy zwrot nastąpił za sprawą gwiazd kina w latach 40. ubiegłego wieku. Na dobre denim stał się modny w latach 80. XX, kiedy to zaczęto nosić go od stóp do głów. Dzisiaj produkowane są z niego m.in. sukienki, spódnice, kurtki czy płaszcze.
Sukienki wykonane z denimu są wbrew pozorom bardzo wygodne i uniwersalne. Sprawdzają się zarówno na co dzień, jak i podczas bardziej oficjalnych wyjść. Ciekawie prezentują się przede wszystkim modele koszulowe wiązane w pasie. Dużą popularnością cieszą się też denimowe mini. Co ciekawe, niekiedy denim łączony jest z innymi materiałami np. bawełną.

Denim na wiele sposobów

Denim to nie tylko jeansy, ale i płaszcze, kurtki czy marynarki. Mogą być one uszyte z klasycznego materiału denimowego w kolorze niebieskim lub być barwione na różnego rodzaju kolory. Od kilku lat prawdziwym hitem są kurtki ozdobione fantazyjnymi frędzlami czy haftami nawiązujące do stylistyki boho i hippie. Do łask wracają również wykonane z denimu spódnice. Są to zarówno modele klasyczne, jak i spódniczki mini, midi czy te o ołówkowym kroju. Wybór w sklepach jest tak szeroki, że każda kobieta powinna znaleźć propozycję odpowiednią dla siebie.
Dzisiaj z denimu wykonuje się w zasadzie wszystko. Materiał ten wykorzystywany jest nie tylko do produkcji ponadczasowych jeansów, ale i spódnic, sukienek, kurtek, płaszczy, narzutek, czapek czy torebek.

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj