Jaką drukarkę wybrać?

  • Jaką drukarkę wybrać?

Drukarka. Atramentowa czy laserowa?

Obecnie drukarka stała się w zasadzie urządzeniem niezbędnym w każdym domu. Warto ją mieć nawet wówczas, gdy drukuje się tylko od czasu do czasu. Pozostaje jednak pytanie, jaką drukarkę wybrać – atramentową czy laserową? Które urządzenie jest bardziej ekonomiczne? Jakie są wady i zalety obu rozwiązań?

Drukarki laserowe – charakterystyka

Drukarka laserowa to urządzenie, które wyróżnia się wysoką wydajnością i znaczną szybkością pracy. Sprawdza się więc doskonale wszędzie tam, gdzie drukuje się często i dużo. W ten sposób można zaoszczędzić sporo czasu, gdy trzeba szybko wydrukować kilkadziesiąt stron dokumentów. Co ciekawe, druk w przypadku drukarki laserowej wcale drogi nie jest. Wszystko to za sprawą stosunkowo tanich tonerów. Poza tym do wykonania jednego druku zużywa się niewielką jego ilość. Warto też pamiętać o tym, że wydruki z drukarek laserowych są wyższej jakości niż te z drukarek atramentowych.
Jednak drukarki laserowe nie są oczywiście pozbawione wad. Największą z nich jest wysoka cena tego typu urządzeń. Są one znacznie droższe niż drukarki atramentowe. Mimo to w przypadku częstego korzystania z urządzenia taka inwestycja może się opłacać. Zawsze też warto skorzystać z atrakcyjnych zniżek i promocji takich jak na Vobis czy sklepie internetowym eMag.
Drukarki laserowe drukują w czerni lub w kolorze. Podczas zakupu tego typu urządzenia trzeba więc zastanowić się co będzie na nim drukowane – czarno-białe dokumenty, a może raczej kolorowe obrazki i fotografie.

Drukarki atramentowe – charakterystyka

Na pewno największym atutem drukarek atramentowych jest ich niska cena. W praktyce jest ona nawet kilka razy niższa niż w przypadku drukarek laserowych. Z drugiej strony idzie ona w parze z wysokimi kosztami eksploatacyjnymi. Oryginalne tonery do drukarek atramentowych są bowiem dość drogie. Wprawdzie można korzystać z tańszych zamienników, ale jest to rozwiązanie ryzykowne. Nie każda drukarka działa bowiem wówczas dobrze i bezawaryjnie.
Ponadto warto wiedzieć o tym, że drukarki atramentowe są bardziej kompaktowe niż modele laserowe. Za sprawą niewielkich wymiarów nie zajmują dużo miejsca. Sprawdzą się więc doskonale w każdym domu czy mieszkaniu. Oprócz tego generują mniejszy hałas niż drukarki laserowe. Dlatego są dobrym rozwiązaniem do lokali, w których mieszka kilka osób. Wówczas w czasie drukowania w żaden sposób nie jest zaburzany odpoczynek innych domowników.

Jaką drukarkę wybrać – laserową czy atramentową?

W sytuacji, gdy drukarka będzie wykorzystywana sporadycznie i to raczej do wydruku niewielkiej ilości stron, w zupełności powinien wystarczyć klasyczny model atramentowy. Wprawdzie jest to urządzenie mniej wydajne i dość drogie w eksploatacji, ale za to tanie.
Jeśli urządzenie nie będzie wykorzystywane na dużą skalę, wysokie koszty eksploatacyjne pozostaną w zasadzie niezauważone. W tym przypadku podstawowym atutem jest niska cena drukarki atramentowej. W biurach z kolei lepszym rozwiązaniem będzie drukarka laserowa.

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj