Jak wyzwolić w Twoim dziecku kreatywność?

  • Jak wyzwolić w Twoim dziecku kreatywność?

Każdy rodzic pragnie, by jego dziecko było nie tylko inteligentne, ale również kreatywne. Ponadto to właśnie kreatywność jest jedną z najbardziej obecnie cenionych cech u potencjalnych pracowników. Jak zatem rozbudzić pokłady kreatywności u swojego dziecka?

Rozwijanie własnego hobby

To jeden z najbardziej skutecznych sposobów na wyzwolenie pokładów kreatywności u dzieci. Niezależnie od tego na jakie hobby zdecyduje się nasza pociecha, bardzo ważne jest wspieranie jej w tej decyzji, jak również dopingowanie jej poczynań. Oczywiście największe pokłady kreatywności będą się wyzwalać, jeśli dziecko wybierze kierunek stricte plastyczny. Nie jest jednak powiedziane, że inaczej stanie się w innych dziedzinach.

Ogólną zasadą jest pozwolenie dziecku na podejmowanie własnych decyzji. Dzięki temu nie tylko będzie rozwijało się w kierunku jaki je interesuje, ale również będzie o wiele bardziej otwarte na podejmowanie świadomych wyborów, tylko po to, by zapewnić sobie komfortowe warunki.

Ponadto należy pamiętać, by pozwolić dziecku niekiedy popełniać błędy – również w ramach własnych zainteresowań. Dzięki temu rozwija się myślenie przyczyno-skutkowe, które w dalszej perspektywie przybliża je do logicznego, ale i twórczego działania.

Czytaj swojemu dziecku

Oczywiście twórcze myślenie jest w dużej mierze wyzwalane również poprzez poznawanie świata poprzez bajki. Czytanie to jedna z najlepszych metod na pobudzenie wyobraźni dziecka. Nawet kilka minut dziennie może przyczynić się do tego, aby kreatywność dziecka rosła.

Najlepiej jest sięgać po bajeczki, które obfitują w liczne opisy np. postaci lub sytuacji, w której znajdują się bohaterzy. Poprzez taką metodę dziecko zaczyna umiejscawiać w swojej wyobraźni poszczególne elementy, a następnie łączy je w spójną całość.

Edukacyjne zabawki

W takich sklepach jak Urwis nie brakuje wyboru w kwestii zabawek dla dzieci. Wybieraj je jednak szczególnie uważnie, jeśli chcesz budować kreatywność swojego dziecka. Dla przykładu takie kategorie jak „Odgrywanie ról” to naprawdę świetne ćwiczenie w kwestii kreatywności.  Nie bój się bawić ze swoim dzieckiem w różnego rodzaju przebieranki lub udawanie jakichś postaci. To nie tylko prosty czy tani sposób na pobudzenie twórczego myślenia twojego dziecka, ale również świetna wspólna zabawa z dzieckiem.

Twórczość plastyczna

Oczywiście to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na uruchomienie machiny wyobraźni w głowie dziecka. O ten aspekt warto jest dbać już od najmłodszych lat. Nie bój się zatem podsuwać swojej pociesze zestawu kredek czy flamastrów.

Wiele rodziców stroni od takich akcesoriów jak farby. Tymczasem łączenie kolorów i nakładanie ich na różne powierzchnie pozwala na budowanie wyobraźni dziecka. Dlatego od czasu do czasu zezwolenie na pobrudzenie się materiałami plastycznymi powinno być dozwolone, a nawet wskazane.

Podsumowanie

Budowanie kreatywności u dziecka można osiągnąć poprzez różne sposoby. Nie tylko nie są one bardzo wyszukane, ale i nie wiążą się z dużym nakładem finansowym. Warto zatem rozwijać dziecko w tym kierunku.

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj