Co na upały? Najlepsze sposoby na ochłodzenie

 • Co na upały? Najlepsze sposoby na ochłodzenie

W upały ważne jest, aby spożywać lekkie, orzeźwiające i odżywcze posiłki, które nie obciążą organizmu. Zdrową żywność znajdziesz w sklepie Bee. A tymczasem kilka naszych propozycji na letnie posiłki:

 1. Sałatki: Świeże sałatki warzywne i owocowe dostarczą organizmowi witamin, minerałów i błonnika. Można dodać białko, np. w postaci grillowanego kurczaka, tofu lub fasoli.
 2. Chłodniki: Zupy na zimno, takie jak gazpacho czy chłodnik z botwinki, są świetną opcją na upalne dni. Są lekkie, orzeźwiające i bogate w składniki odżywcze.
 3. Owoce: Bogate w witaminy, minerały i błonnik, owoce są idealnym przekąską na upały. Wybieraj owoce o wysokiej zawartości wody, takie jak arbuz, melon, truskawki czy ananas.
 4. Jogurt: Naturalny jogurt jest bogaty w białko i probiotyki, które wspomagają trawienie. Można go podać z owocami i miodem jako zdrową przekąskę.
 5. Ryby i owoce morza: Są lekkie, bogate w białko i zdrowe tłuszcze omega-3. Grillowane ryby lub sałatki z owocami morza to doskonały wybór na upalne dni.
 6. Warzywa na parze lub grillowane: Lekkostrawne warzywa, takie jak cukinia, papryka czy szparagi, są doskonałe jako dodatek do posiłków w upały.
 7. Kanapki i wrapy: Lekkie, zdrowe kanapki z chleba pełnoziarnistego lub wrapy z warzywami, awokado, grillowanym kurczakiem czy hummusem to smaczne i szybkie rozwiązanie na upalne dni.
 8. Napoje i lody owocowe: W upały warto również sięgnąć po domowej roboty lody owocowe, które nie tylko orzeźwią, ale również dostarczą cennych witamin.

Jak pomóc psom i kotom w upały?

W upały psy i koty również potrzebują dodatkowej troski, aby dobrze się czuły. Oto kilka wskazówek, jak pomóc swoim zwierzętom w wysokich temperaturach:

 1. Zapewnij dostęp do świeżej wody: Upewnij się, że zwierzęta mają stały dostęp do świeżej, chłodnej wody. W upalne dni warto częściej sprawdzać i uzupełniać miskę z wodą.
 2. Zapewnij cień i schronienie: Umieść legowisko zwierzęcia w chłodniejszym, zacienionym miejscu, gdzie będzie miało możliwość schronienia się przed słońcem i upałem.
 3. Unikaj spacerów w najgorętszej porze dnia: Staraj się spacerować z psem rano lub wieczorem, kiedy temperatury są niższe. Unikaj asfaltu, który może nagrzewać się i poparzyć łapy zwierzęcia.
 4. Ogranicz wysiłek: W upały unikaj intensywnego wysiłku i długotrwałej zabawy na dworze, zwłaszcza w przypadku psów. Zamiast tego wybieraj krótsze spacery i delikatne zabawy.
 5. Nawadniaj: Podawaj psu kostki lodu lub mrożone przysmaki, aby ułatwić mu nawodnienie. W przypadku kotów, można dodać kostki lodu do miski z wodą lub zapewnić mrożone zabawki do ssania.
 6. Schładzanie: Możesz użyć specjalnych mat chłodzących dla zwierząt lub mokrych ręczników, aby pomóc im ochłodzić się. W przypadku psów, można także zastosować delikatne spryskiwanie wodą, ale unikaj moczenia kota, gdyż może to być dla niego stresujące.
 7. Obserwuj: Monitoruj stan swojego zwierzęcia w upały i zwracaj uwagę na objawy przegrzania, takie jak szybkie oddychanie, ślinienie się, osłabienie czy dezorientacja. W przypadku podejrzenia przegrzania skontaktuj się z weterynarzem.
 8. Nie zostawiaj zwierzęcia w samochodzie: Nawet na krótki czas, nie zostawiaj psa ani kota w samochodzie, gdyż temperatura wewnątrz pojazdu może szybko wzrosnąć do niebezpiecznych poziomów.

Dbając o swoje zwierzęta w upały, pamiętaj, że niektóre rasy psów i kotów są bardziej narażone na przegrzewanie się, np. psy z krótkim pyskiem, jak buldogi czy mopsy, czy koty o długiej i gęstej sierści. Dostosuj opiekę do indywidualnych potrzeb swojego zwierzęcia. Wszystko, czego szukasz, znajdziesz na Allegro. Zrób zakupy i skorzystaj z naszych promocji. 

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj