Domowe kosmetyki

  • Domowe kosmetyki

Samodzielna produkcja ulubionych kosmetyków staje si coraz bardziej popularne. Nie ma się czemu dziwić. Po pierwsze, większość z nas z niedowierzaniem patrzy na listy składników aktywnych na etykietach ulubionych kosmetyków – nie tylko większości z nich nie znamy, ale również możemy mieć wątpliwości, czy rzeczywiście pomagają. Po drugie, wiele osób coraz częściej szuka możliwości maksymalnie naturalny sposób życia.

Czego unikać?

Marzymy o tym, by nasza skóra zawsze nieskazitelna – nawodniona, odpowiednio uelastyczniona i napięta. Niestety, czasami zamiast sobie pomóc, podtruwamy naszą skórę. Jeśli dokładnie przyjrzymy się liście składników aktywnych naszych kremów czy szamponów, przekonamy się, że królują tam przede wszystkim parabeny i inne sztuczne konserwanty, sztuczne aromaty i barwniki, pochodne ropy naftowej, silikony, silne detergenty. Wszystkie te składniki mają negatywny wpływ na komórki naszej skóry i nawet jeśli dostrzegamy polepszenie kondycji naszej skóry, to efekty te będą krótkotrwałe. Po niedługim czasie stosowni takich kosmetyków skóra zacznie z powrotem robić się szara i zmęczona.

Co jest najlepsze dla skóry?

By codziennie pielęgnować swoją skórę i sprawić, że zachowa optymalny poziom nawilżenia, najlepiej sięgać po produkty naturalne i ekologiczne. Kosmetyki takie można zrobić samodzielnie z kosmetyków w 100% naturalnych – takie produkty nie zawierają konserwantów. Ciekawostką jest, że do wyrobu kosmetyków ekologicznych nie są potrzebne jakieś egotyczne składniki. Wystarczy to, co mamy dostępne na półkach w sklepie spożywczym. Co nam będzie potrzebne do produkcji własnych kosmetyków? Przede wszystkim oleje tłoczone na zimno, ponieważ stanowią nieocenione źródło kwasów omega, witamin i minerałów. Ponadto sprawiają, że skóra staje się bardziej elastyczna i napięta. Olejki eteryczne to kwintesencja zapachu naszych kosmetyków – są to ekstrakty z różnych kwiatów, owoców czy ziół.

Jeśli nie mamy czasu na samodzielną produkcję kosmetyków, warto skorzystać oferty firm kosmetycznych, które cenią jakość naturalnych składników. Właśnie takie produkty możemy znaleźć w ofercie sklepu Yves Rocher czy L’Oreal.

Szampon do włosów

Do produkcji szamponu własnej roboty będzie potrzebny hydrolat rumianku rzymskiego, baza detergentowa ekologiczna, olejek lawendowy oraz bisabolol. W pierwszej kolejności mieszamy hydrolat z rumianku rzymskiego, detergent i dokładnie mieszamy – można do tego użyć małego miksera. Później dodajemy olejek eteryczny – jego zadaniem jest zagęścić powstałą mieszaninę. Dopiero na końcu dodajemy bisabolol. Jeśli chcemy zmienić kolor szamponu, możemy wykorzystać ekologiczny barwnik do kosmetyków – wystarczy jedna jego kropla. Powstały szampon sprawdzi się doskonale w przypadku każdego rodzaju włosów. Jeśli chcemy wydłużyć trwałość szamponu, można dodać olejek eteryczny z drzewa herbacianego, lawendy lub eukaliptus.

Musujące kule do kąpiel

Do wyrobu kul niezbędne będą następujące składniki: soda oraz kwas cytrynowy. Jeśli chcemy, by kule unosiły się na wodzie, możemy dodać również skrobię kukurydzianą. Kule możemy wzbogacić o rozmaite dodatki, takie jak sole, olejek eteryczny, olej roślinny lub stopione masło, susz kwiatów, gliken, algi mikronizowane, krople barwnika.

Wykonanie jest bardzo proste. Do dużej miski wsypujemy sodę, kwas cytrynowy i inne suche składniki. Wszystko dokładnie mieszamy. Do powstałej mieszanki dokładamy składniki mokre, oleje roślinne oraz oleje eteryczne. Całość ugniatamy ręką – powstałą masę spryskujemy hydrrolatem oczarowym. Gdy masa stanie się lekko klejąca, wówczas przekładamy ją do specjalnych foremek, które należy mocno ugniatać w dłoniach.

Mydło glicerynowe

Do stworzenia mydła glicerynowego niezbędna będzie baza glicerynowa. Należy ją drobno posiekać nożem kuchennym – dzięki temu będzie ją dużo łatwiej stopić. Bazę możemy topić w mikrofalówce lub w kąpieli wodnej. Dobrze jest jednak uważać, by nie przegrzać bazy, ponieważ mydło może stracić swój kolor. To jak będzie wyglądać nasze mydełko, zależy wyłącznie od tego, jakie składniki dodamy. Możemy tu użyć rozpuszczonych w wodzie barwników lub pigmentów perłowych. Jeśli chcemy, by nasze mydło miało właściwości peelingujące można do niego dodać korund kosmetyczny lub zmieloną kawę. Do mydła można dołożyć miód, wyciągi roślinne, olejki eteryczne, suszone kwiaty, glinki, oleje lub masła. Płynne mydło przelewamy do silikonowych foremek i czekamy aż wystygną.

Najlepsze promocje dla Ciebie >>>

Skomentuj