ul. St. Bodycha 97
05-820 Piastów 1
KRS 0000029435
Żywność na wagę złota
Zbiórki żywności w dużych sklepach i centrach handlowych są dziś na porządku dziennym. Czy ktoś jednak zastanawiał się, w jaki sposób są organizowane i kto jest beneficjentem tego rodzaju pomocy? Jedną z najbardziej liczących się organizacji, które walczą z głodem i niedożywieniem, jest Bank Żywności w Warszawie SOS.
Bank, który daje
Bank Żywności SOS w Warszawie powstał w roku 1994. Jego zorganizowanie wynikało z przeświadczenia organizatorów, że bardzo duża ilość żywności marnuje się lub jest celowo niszczona. Świadomość ta był tym bardziej przejmująca, że w mocno rozwarstwionym społeczeństwie żyją ludzie, którzy cierpią z powodu niedożywienia lub głodu. Do dziś Bankowi Żywności udało się przekazać około 50 tysięcy ton żywności.
Bank nie tylko pozyskuje, magazynuje i dystrybuuje żywność. W ramach działalności wolontariusze prowadzą społeczną akcję zbierania żywności, ale również prowadzą projekty edukacyjne, których adresatami są dzieci i seniorzy. Wśród najważniejszych wydarzeń w kalendarzu Banku Żywności znaleźć można zbiórkę pod hasłem „Podziel się posiłkiem”, Akcję „JAJO!” i Świąteczną Zbiórkę Żywności. W organizowaniu i przeprowadzaniu zbiórek żywności pomagają wolontariusze – we wszystkie akcje dotychczas zaangażowanych było 4 500 wolontariuszy. Zbiórki żywności cieszą się ogromną popularnością. W roku 2015 w czasie Świątecznej Zbiórki Żywności na terenie Warszawy i okolic udało się zebrać ponad 103 tony żywności.
W czasie roku szkolnego Bank Żywności realizuje programy edukacyjne adresowane do wszystkich dzieci pod hasłem „Zdrowe Danie, dziecięce gotowanie”. Realizując ten projekt, wolontariusze wraz z uczniami przygotowują posiłki. Wolontariuszami są osoby, które na co dzień zajmują się gastronomią i dbaniem o zdrową dietę: technolodzy żywienia, dietetycy, pedagodzy i psycholodzy.
Najgłośniejsze akcje Banku Żywności SOS
Wśród innych znanych projektów Banku Żywności można wymienić: „1000 pierwszych dni dla zdrowia”, „Akademia Wolontariatu Banku Żywności SOS w Warszawie”, „Edukacja Żywieniowa Dzieci i Osób Starszych”.
Największy jednak akcent kładziony jest na uświadamianie, jak wiele artykułów spożywczych się marnuje. Powoduje to zwiększenie konsumpcji, co znacząco wpływa na ceny żywności. To z kolei prowadzi do sytuacji, gdy osoby o gorszej sytuacji finansowej i społecznej muszą decydować się na mniej wartościowe produkty spożywcze, co prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia.
Bank przekazuje racje żywnościowe organizacjom, które zgłoszą się po pomoc. Przydział żywności ustalany jest na podstawie zgłoszone liczby podopiecznych, a także charakteru prowadzonej działalności. Wśród beneficjentów Banku znajdują się placówki, które na co dzień zajmują się opieką nad dziećmi, przygotowujące ciepłe posiłki oraz wydające paczki żywności. Ilość oraz rodzaj wydawanego jedzenia uzależnione są od aktualnego stanu zapasów na magazynie i zaplanowanych dostaw żywności. Do programu dożywiania kwalifikują się również osoby i rodziny, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej i materialnej.
Promocje czekają w setkach sklepów!
© 2024 | all rights reserved grupa kapitałowa Digitree Group SA