cashback

Cashback - zwrot za zakupy

Cash back (cashback) w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza „zwrot kasy”
i z definicji jest usługą bankową, która umożliwia użytkownikom kart płatniczych pobierać gotówkę podczas dokonywania zakupów w sklepie,
tak jak robi się to za pośrednictwem bankomatu.

Jednak w praktyce, pojęcie cashback ma także drugie znaczenie. A mianowicie jest to możliwość otrzymania zwrotu jakiejś części kwoty wydanej w trakcie dokonywania transakcji właśnie z użyciem karty płatniczej.

Obecnie funkcjonuje też trzeci rodzaj cashbacku, oparty na podobnym mechanizmie, co w tym drugim przypadku, ale o nim szerzej – później.

Na wzór europejskich sąsiadów

Usługa cashback, w rozumieniu możliwości wypłaty gotówki w różnych placówkach handlowych wyposażonych w terminale płatnicze,
jest dostępna na polskim rynku od 2006 roku. To stosunkowo późno, zważywszy na jej długą obecność w pozostałych krajach europejskich, wśród których króluje Wielka Brytania, ciesząca się przeszło 20-letnią historią korzystania z usługi cash back.

Jak wynika z danych instytucji finansowych, na koniec 2014 roku, usługę w Polsce oferowało około 72 tysiące punktów oznaczonych logo Visa lub MasterCard cashback przy kasie, na drzwiach wejściowych lub na witrynach i w oknach.
Na długiej liście takich miejsc znajdują się między innymi supermarkety, stacje benzynowe, salony prasowe i hotele.

cashback

Jak działa cashback - zwrot gotówki

W pierwszym opisanym przypadku, aby móc wypłacić pieniądze na przykład w sklepie, należy zrobić w nim zakupy na dowolną kwotę.
Jej wysokość nie ma znaczenia dla sumy, którą chcemy wypłacić i może być wyższa od kwoty płatności kartą. Proces też możemy również powtarzać wielokrotnie w ciągu dnia. Jednakże w naszym kraju przyjęte są limity mówiące o tym, że klienci używający kart Visa mogą wypłacić jednorazowo do 300 złotych, a posiadacze MasterCard – 500 złotych.

Ale za to, często korzystanie z usługi cashback nie wiąże się z żadną dodatkową opłatą.

Drugi wymieniony rodzaj usługi cashback polega na tym, że bank, którego jesteśmy klientem, może nam zaoferować zwrot jakiegoś określonego procenta ze wszystkich transakcji dokonanych kartą debetową.

W przypadku 1%, przy transakcjach kartą płatniczą o wartości 1 tysiąca złotych otrzymamy od banku z powrotem na konto 10 złotych.
Zwykle jednak ten zwrot nie przekracza sumy 30 złotych miesięcznie.

cashback

Cashback lepszy niż inne

Jak wspomnieliśmy na wstępie, istnieje jeszcze trzeci gatunek zwrotów. Nie jest on związany z bankiem, ani inną instytucją finansową,
a jednak stanowi w pewnym sensie połączenie dwóch wyżej wspomnianych opcji – możliwości wypłaty środków, które są naliczane jako procentowy zwrot za każdy dokonany zakup.

Taki rodzaj cashbacku proponuje program Zrabatowani.pl.

Zrabatowani.pl jest internetową platformą zakupową, która generuje kody rabatowe upoważniające do zniżki w e-sklepach. A zatem korzyści z przyłączenia się do programu są wielowymiarowe.

Z jednej strony można sporo zaoszczędzić na promocjach i kuponach oferowanych przez platformę, a z drugiej – cieszyć się naliczonym zwrotem, który gdy osiągnie minimalną sumę 50 złotych, może zostać wypłacony z naszego konta użytkownika na nasz rachunek bankowy.

To się opłaca, gdy ktoś nam zwraca!

Wracając do tradycyjnego rozumienia usługi cashback,
należy podkreślić, że stale rośnie liczba placówek, w których mamy możliwość bezpiecznej wypłaty pieniędzy. To spore „ułatwienie życia” i oszczędność czasu.
A szczególnie przydatne w sytuacji, gdy jesteśmy w nowym miejscu, w nieznanym mieście
i nie orientujemy się, gdzie możemy znaleźć najbliższy działający bankomat.