Jak zachęcić dziecko do czytania
Twój maluch nie umie jeszcze czytać, a Ty nie wiesz jak zachęcić go do nauki? A może dziecko już opanowało tę umiejętność, ale nie ma ochoty sięgać po książki? Dowiedz się, jak obudzić w nim zainteresowanie lekturą i pokazać ile korzyści niesie ze sobą znajomość literatury.
Nauka czytania
Podobno jeśli rodzice sami często oddają się lekturze, dziecko także będzie molem książkowym. Ta zasada nie zawsze się jednak sprawdza. Żeby maluch potrafił dostrzec jaką frajdę daje literatura, warto regularnie czytać mu na głos, pamiętając o odpowiedniej intonacji. Naśladowanie odgłosów zwierząt i innych dźwięków urozmaici lekturę i ułatwi małemu słuchaczowi skupienie się na treści. Pokazuj mu przy tym litery i zwracaj uwagę na ich wymowę. Pamiętaj też, żeby zadać kilka pytań dotyczących tekstu dla sprawdzenia, czy wszystko było zrozumiałe. Takie działania zachęcą malca do samodzielnych prób czytania. Najlepiej, żeby zależało mu na tym równie mocno, co rodzicom – jeśli pociecha sama będzie nalegać na naukę, wtedy szybciej zdobędzie upragnioną umiejętność. Niepotrzebny nacisk ze strony opiekunów może przynieść odwrotny skutek i sprawić, że dziecko nie będzie miało ochoty na poznawanie liter.
Brak zainteresowania książką
Zdarza się też, że dzieci, którym czytanie nie sprawia już problemów, nie widzą w tym żadnej rozrywki i nie mają ochoty na poznawanie nowych lektur. W takim przypadku trzeba się zastanowić nad właściwym doborem tytułów. Może wcześniej pociecha nie trafiła na nic, co by ją zainteresowało? Rodzice często polecają książki, które oni sami czytali gdy byli młodsi. Czasy się jednak zmieniają, a latorośle mają inne zainteresowania. Nie wszystkie tytuły będą miały na tyle uniwersalną treść, żeby im się spodobać. Warto dokładnie się zastanowić, które z nich mogą rozbudzić ciekawość Twojego dziecka. Może lubi ono oglądać filmy o super bohaterach? Daj mu do poczytania komiksy. Nie mają zbyt wiele tekstu, są więc idealne dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z literaturą. Zobacz też jakie nowości proponuje rynek wydawniczy. Wybierz się z pociechą do księgarni, albo skorzystaj z tej internetowej (Tania Książka, Empik) i pozwól jej wybrać tytuły. Staraj się ich nie krytykować – to tylko je zniechęci do podejmowania dalszych czytelniczych prób.
Sposób na nastolatka
Starsze dziecko na co dzień otacza się nowoczesnymi technologiami. Na szczęście, możesz to wykorzystać, by zachęcić je do lektury. Spróbuj je namówić do dołączenia do grupy na Facebooku, skupiającej miłośników książek. Niech samo się przekona, jak wiele osób czyta i lubi to robić. Członkowie tych grup nierzadko wymieniają się ulubionymi tytułami – być może jeden z nich zainteresuje Twoją pociechę i rozbudzi zainteresowanie literaturą? Innym rozwiązaniem jest zakup czytnika e-booków. Jeśli nie chcesz wydać zbyt wiele na to urządzenie, zobacz czy są dostępne kody rabatowe w sklepach takich jak Komputronik. Dzięki nim na pewno uda Ci się zakupić sprzęt w niższej cenie. Książki elektroniczne można nosić przy sobie cały czas, ze względu na ich niewielki format i wagę. Długa, nudna podróż autobusem albo czekanie w kolejce sprawi, że nastolatek prędzej czy później oderwie się od telefonu i sięgnie po czytnik.
Im ładniej wydane są książki, tym większe szanse, że dziecko się nimi zainteresuje. Maluchy są z natury ciekawskie, dlatego po pewnym czasie na pewno same zechcą się dowiedzieć jaka historia kryje się za interesującymi ilustracjami. Z kolei starsze pociechy muszą się przekonać, że czytanie dostarcza sporo rozrywki, poszerza horyzonty, rozwija wyobraźnię i zwiększa zasób słownictwa. Wtedy nie trzeba ich będzie już namawiać na lekturę.
Najlepsze promocje dla Ciebie >>>
Skomentuj